NBA: S-au stabilit finalele celor două conferințe

Jason Tatum a ajutat-o pe Boston Celtics să ajungă în finala Conferinței de EsteAFP
Boston Celtics este ultima echipă calificată în finalele celor două conferințe din liga nord-americană de baschet (NBA). Formația pregătită de Joe Mazzulla a câștigat cu 112-88 meciul 7 cu Philadelphia 76ers disputat pe teren propriu și a avansat în finala Conferinței de Est.

Jason Tatum a avut o a doua jumătate de meci perfectă și a terminat cu 51 de puncte, cele mai multe marcate vreodată de un jucător al lui Celtics într-un meci 7 din play-off.

La pauză, scorul a fost strâns, 55-52 pentru gazde, însă Boston ”a explodat” în sfertul trei pe care l-a câștigat cu 33-10.

Celtics își vor disputa finala Conferinței de Est cu Miami Heat, prima echipă din ultimii aproape 25 de ani care ajunge în acestă fază după ce a început play-off-ul de pe poziția a 8-a.

Heat a trecut în semfinale de New York Knicks cu scorul general de 4-2.

Primul meci al finalei din Est este programat la Boston pe 18 mai, la ora 03:30.

În Conferința de Vest ultimul act va fi disputat între Los Angeles Lakers (7) și Denver Nuggets (1).

Formația lui LeBron James a trecut în semifinale cu 4-2 de campioana Golden State Warriors, în timp ce ocupanta locului 1 din Conferința de Vest la finalul sezonului regulat a trecut cu același scor de Phoenix Suns.

Primul meci dintre Nuggets și Lakers este programat pe 17 mai, de la ora 03:30.