NBA: Warriors supraviețuiește în fața lui Lakers/Knicks le ține piept celor de la Heat

Stephen Curry de la Golden State Warriors trece de Austin Reaves de la Los Angeles LakersAFP
Golden State Warriors și-a menținut în viață cursa pentru apărarea titlului în NBA miercuri, cu o victorie cu 121-106 în fața celor de la Los Angeles Lakers, care au rămas fără starul Anthony Davis după ce acesta a primit o lovitură la cap.

Warriors au redus la 3-2 deficitul în seria semifinală din Conferința de Vest.

New York Knicks a rămas, de asemenea, în viață, Jalen Brunson marcând 38 de puncte în victoria cu 112-103 în fața lui Miami Heat la Madison Square Garden, care a împins seria semifinalelor Conferinței de Est la un al șaselea meci.

Golden State și New York trebuie acum să câștige în deplasare vineri pentru a avea o șansă de a câștiga seriile respective duminică.

Doar 13 echipe din NBA au revenit de la 3-1 pentru a câștiga o serie. Warriors au făcut-o împotriva celor de la Oklahoma City Thunder în finala Conferinței de Vest din 2016 - apoi o echipă a celor de la Cleveland Cavaliers condusă de LeBron James a făcut același lucru împotriva lor în finala NBA.

"Am vrut doar să câștigăm meciul, să ne dăm o șansă, știind că avem un duel important în meciul șase în Los Angeles și, evident, avem nevoie de victorie pentru a rămâne în viață", a declarat starul Warriors, Stephen Curry, la final.

Curry a marcat 27 de puncte și a condus șase jucători de la Warriors în două cifre. Andrew Wiggins a marcat 25 de puncte, iar Draymond Green a reușit un double-double de 20 de puncte și 10 recuperări.

Lakers sunt neînvinși pe teren propriu în acest post-sezon, dar ar putea rămâne fără Davis, care a ieșit în sfertul patru după ce a primit fără intenție un cot în cap de la Kevon Looney de la Golden State.

Un Davis zdruncinat, care a marcat 23 de puncte și a adăugat nouă recuperări, s-a îndreptat spre banca de rezerve și a fost ajutat în cele din urmă să ajungă la vestiare, fără a se mai întoarce în meci.

"A primit o lovitură în cap", a declarat antrenorul lui Lakers, Darvin Ham, după meci. "Se pare că se simte deja mai bine. Aceasta este situația în acest moment".

Anthony Davis de la Los Angeles Lakers trece cu mașina de Jordan Poole de la Golden State WarriorsAFP

James i-a condus pe Lakers cu 25 de puncte, dar Los Angeles nu a putut egala energia disperată a celor de la Warriors.

Curry a înscris un coș de trei puncte la pauză pentru a da lui Golden State un avantaj de 70-59 la pauză.

Ei au condus cu două cifre în cea mai mare parte a reprizei a doua, dar Austin Reaves a marcat un coș de trei puncte care a redus deficitul la nouă puncte cu 5:25 înainte de final.

Curry a răspuns cu o aruncare de la distanță și un coș de trei puncte, iar Lakers nu au mai reușit să reducă deficitul sub 10 puncte.

Knicks rezistă

La New York, Knicks a construit un avantaj de 19 puncte în al treilea sfert, apoi a respins un atac final al lui Miami pentru a reduce deficitul în seria lor la 3-2.

"Trebuie să le dai credit, este o echipă greu de jucat împotriva ei" , a spus Brunson, care a evoluat toate cele 48 de minute. "Dar am ieșit să luptăm.

"Nu ne-am descurajat când am fost conduși cu 10 puncte în primul sfert, am continuat să luptăm", a mai spus Brunson, care a adăugat nouă recuperări și șapte pase decisive.

RJ Barrett a marcat 26 de puncte, iar Julius Randle a adăugat 24 pentru Knicks, care va încerca să egaleze seria în Miami, vineri.

A fost strâns în debutul meciului, dar după ce Quentin Grimes a marcat de trei puncte și i-a dus pe Knicks la 10-8 la jumătatea primului sfert, Heat a încheiat repriza cu o serie de 16-4 pentru a conduce cu 24-14.

Knicks a ripostat, iar coșul de trei puncte al lui Randle, cu 1,3 secunde înainte de finalul sfertului secund, a dus Knicks la 50-47 la pauză.

Knicks a continuat în cel de-al treilea sfert, mărind avantajul la 19 puncte cu 5:55 rămase din repriză.

Jalen Brunson de la New York Knicks driblează împotriva lui Jimmy Butler, Caleb Martin și Kyle Lowry de la Miami HeatAFP

Miami, reușind în sfârșit să își fructifice aruncările de trei puncte, a redus avantajul la 10 la începutul sfertului, iar coșul lui Jimmy Butler, urmat de aruncarea sa liberă la următoarea posesie a lui Heat, a făcut ca Miami să fie condusă cu doar două puncte cu 2:37 rămase.

Isaiah Hartenstein de la New York a răspuns cu un dunk și Knicks a rezistat.

Butler a condus Heat cu 19 puncte, șapte recuperări și nouă pase decisive. Bam Adebayo a adăugat 18 puncte și Duncan Robinson a marcat 17 de pe bancă pentru Miami, care încearcă să devină doar a doua echipă de pe locul opt - după Knicks 1999 - care ajunge în finala conferinței.