NBA: Embiid strălucește pentru Celtics/Nuggets îi învinge pe Suns

Al Horford de la Boston Celtics se apără în fața lui Joel Embiid de la Philadelphia 76ersAFP
Philadelphia 76ers s-a apropiat la o singură victorie de eliminarea celor de la Boston Celtics în play-off-ul NBA, marți, în timp ce Denver Nuggets a învins Phoenix Suns și s-a apropiat de un loc în finala conferinței.

O prestație impunătoare în Boston a lui Joel Embiid, cel mai valoros jucător din NBA, i-a ajutat pe Sixers să se impună cu 115-103 în fața celor de la Celtics și să îi șocheze pe fanii de pe teren propriu.

Rezultatul le oferă celor de la Sixers un avantaj de 3-2 în cea mai bună serie de șapte meciuri, ceea ce înseamnă că vor avansa în finala Conferinței de Est cu o victorie în Meciul 6, care va avea loc joi în Philadelphia.

În Conferința de Vest, Nuggets, cap de serie numărul unu, este de asemenea în cursă împotriva lui Phoenix, după ce i-a zdrobit pe Suns cu 118-102 la Denver.

Nikola Jokic, vedeta lui Denver, a terminat cu un triple-double de 29 de puncte pentru o victorie care face ca Nuggets să conducă cu 3-2 în serie, cu meciul 6 programat în Arizona, joi.

Embiid a condus lista marcatorilor într-o prestație ofensivă echilibrată a celor de la Sixers, cu cinci jucători care au terminat în cifre duble.

Tyrese Maxey i-a chinuit pe cei de la Celtics cu 30 de puncte, inclusiv șase coșuri de trei puncte, în timp ce James Harden a fost un ghimpe constant în coasta celor de la Celtics, terminând cu 17 puncte, 10 pase decisive și opt recuperări.

"Magicianul" Harden

"Joel a făcut o treabă grozavă, aruncând atunci când trebuia să arunce și pasând atunci când trebuia să paseze", a declarat antrenorul lui Sixers, Doc Rivers.

"Evoluția noastră în general a fost bună. Știi că vor arunca, că vor marca în serie. Este o echipă dură, iar noi a trebuit să o contracarăm. Cred că băieții noștri s-au descurcat excelent".

Rivers a rezervat laude speciale pentru contribuția lui Harden.

"Am crezut că James a fost un magician în seara asta. A făcut un meci perfect. A fost agresiv la început, când trebuia să fie agresiv. Și apoi i-a implicat pe toți ceilalți".

James Harden de la Philadelphia 76ers driblează pe teren.
James Harden de la Philadelphia 76ers driblează pe teren.AFP

Antrenorul lui Boston, Joe Mazzulla, a rămas cu regretul pentru ceea ce el a descris ca fiind cea mai proastă performanță a echipei sale în acest postsezon.

"Acesta a fost primul meci din play-off în care nu am jucat bine", a spus Mazzulla.

"Nu putem pierde perspectiva pentru că jucătorii au jucat un baschet foarte bun. Dar acesta a fost primul nostru meci cu adevărat foarte prost din play-off.

"Nu vine neapărat în cel mai bun moment, dar trebuie doar să schimbăm perspectiva și să ne pregătim pentru următorul meci".

Boston nu și-a mai revenit niciodată după ce Sixers s-a distanțat și a condus cu 14 puncte în al doilea sfert.

Tripla lui Jokic

La Denver, Nuggets a preluat controlul încă de la început, cu un prim sfert de 35 de puncte, înainte ca Phoenix să revină și să depășească echipa locală cu 25-17 în sfertul doi.

Phoenix a preluat un scurt avantaj în ultimele minute ale primei reprize, dar Denver a ripostat și a condus cu 52-49 la pauză.

Nuggets au ieșit apoi în trombă în primele minute ale reprizei secunde, depășind Phoenix cu 21-6 și deschizând un avantaj de 73-55. Denver a depășit Phoenix cu 39-25 în al treilea sfert și a condus cu până la 24 de puncte în ultima repriză.

Antrenorul lui Phoenix, Monty Williams, și-a retras titularii de pe teren cu mult înainte de final, Denver sărbătorind o victorie crucială.

Jokic a terminat cu 29 de puncte, 13 recuperări și 12 pase decisive pentru a fi liderul marcatorilor lui Denver, în timp ce Michael Porter Jr. a avut 19 puncte, inclusiv cinci coșuri de trei puncte.

Devin Booker a fost liderul lui Suns cu 28 de puncte, în timp ce Kevin Durant a terminat cu 26.

Antrenorul principal al lui Nuggets, Michael Malone, a declarat că o defensivă îmbunătățită a fost cheia victoriei categorice a echipei sale.

"Nu am jucat deloc bine în apărare în cele două meciuri pe care le-am pierdut în Phoenix", a spus Malone. "Când nu alergăm și nu ne apărăm, nu ajungem nicăieri.

"Și asta va trebui să facem în meciul șase dacă vrem să încheiem această serie".

Nikola Jokic de la Denver Nuggets este apărat de Deandre Ayton de la Phoenix SunsAFP