Au fost stabilite echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei NBA

Au fost stabilite echipele calificate în sferturile de finală ale Cupei NBAProfimedia
Echipele Boston Celtics, Milwaukee Bucks, New York Knicks, Phoenix Suns, Sacramento Kings şi New Orleans Pelicans s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei NBA, un turneu nou creat care are loc la jumătatea sezonului în liga nord-americană de baschet, la finalul fazei grupelor, care s-a încheiat marți.

Formațiile Los Angeles Lakers şi Indiana Pacers şi-au validat biletele pentru sferturile de finală încă de săptămâna trecută.

Boston Celtics a învins-o marți cu scorul de 124-97 pe Chicago Bulls, într-un meci în care vedetele Jaylen Brown şi Jayson Tatum a reuşit 31 de puncte, respectiv 21 de puncte. În urma acestei victorii, Celtics a ocupat prima poziție în Grupa C.

În partidele programate marți, care au contat şi pentru sezonul regulat al NBA, Milwaukee Bucks a fost condusă de starurile Giannis Antetokounmpo (33 puncte) şi Damian Lillard (32 de puncte) la victorie în meciul cu Miami Heat (scor 131-124) şi a terminat neînvinsă în Grupa B, în timp ce Sacramengo Kings s-a impus la limită în fața vecinei californiene Golden State Warriors (124-123), deşi chiar şi un eşec la mai puțin de 12 puncte i-ar fi fost suficient pentru calificarea în faza superioară.

Fără să joace, New Orleans Pelicans şi Phoenix Suns au profitat de rezultatele serii pentru a accede în sferturile Cupei NBA.

Câştigătoarelor acestor sferturi de finală, care se vor disputa într-un singur meci, luni şi marți, se vor deplasa apoi la Las Vegas pentru a participa la un turneu Final Four, cu semifinalele pe 7 decembrie, urmate de finala programată pe 9 decembrie, singura partidă care nu va conta pentru sezonul regulat.