NBA: NY Knicks face un pas uriaș către finala Conferinței de Est

Brunson în acțiune pentru Knicks
Brunson în acțiune pentru KnicksAFP
Jalen Brunson a trecut peste o accidentare și a dat startul unei reveniri senzaționale în a doua repriză, iar New York Knicks a trecut cu 130-121 de Indiana Pacers și a preluat un avantaj de 2-0 în cea mai bună serie de șapte meciuri din playoff-ul NBA, miercuri.

Talismanul lui New York, Brunson, a dat o sperietură uriașă echipei sale după ce a suferit o accidentare la picior în primul sfert, care l-a obligat să stea pe tușă pentru restul reprizei la Madison Square Garden.

Indiana a exploatat absența lui Brunson pentru a deschide un avantaj de 10 puncte până la pauză, iar în sfertul al treilea a avut și 12 puncte avans, după un layup timpuriu al lui Andrew Nembhard.

Dar un Brunson șchiopătând - care a revenit la începutul celui de-al treilea sfert - a condus o revenire uimitoare, Knicks depășind Indiana cu 36-18 în al treilea sfert pentru a avea un avantaj de 99-91 la începutul celui de-al patrulea.

Knicks a făcut apoi efoturi pentru a-și păstra avantajul în sfertul patru, depășindu-i pe Pacers cu 31-30 pentru a obține o victorie spectaculoasă.

Brunson a terminat cu 29 de puncte și cinci pase decisive, în timp ce Donte DiVincenzo și OG Anunoby s-au remarcat cu 28 de puncte fiecare.

Josh Hart a adăugat 19 puncte și 15 recuperări, în timp ce Isaiah Hartenstein a fost uriaș în defensivă, cu 12 recuperări, opt pase decisive și 14 puncte.

"Am găsit o modalitate", a spus un Brunson epuizat. "Pentru noi începe cu rutinele noastre - am vorbit despre a face lucrurile mici din prima zi un pic mai bine, pentru că nu știi niciodată când te vor ajuta într-un meci important.

"Este vorba despre a face lucrurile mici bine în fiecare zi, iar noi ne mândrim cu asta".

Victoria a venit totuși cu un cost pentru Knicks, care deja nu i-a avut pe jucătorii de bază Julius Randle, Mitchell Robinson și Bojan Bogdanovic, accidentați.

Pe lângă accidentarea lui Brunson de miercuri, Knicks a mai avut un alt jucător accidentat, Anunoby părăsind meciul în sfertul al treilea cu o problemă la tendonul de la picior.

Cumva, Knicks a rezistat și a trecut de Pacers, Brunson înscriind 14 puncte în sfertul patru, iar DiVincenzo adăugând opt puncte, inclusiv două aruncări cruciale de trei puncte care au ajutat la menținerea la distanță a celor de la Indiana.

Antrenorul lui Knicks, Tom Thibodeau, a dezvăluit că echipa nu știa dacă Brunson va continua după ce a ratat al doilea sfert.

"Nu știam dacă va putea continua sau nu, dar a găsit o modalitate de a o face", a spus Thibodeau.

Tyrese Haliburton a fost liderul marcatorilor lui Indiana cu 34 de puncte, în timp ce Nembhard a terminat cu 15 puncte, iar Pascal Siakam cu 14. Obi Toppin a adăugat 20 de pe bancă.

Antrenorul lui Pacers, Rick Carlisle, a fost expulzat la sfârșitul sfertului al patrulea după ce a vociferat la adresa oficialilor în urma deciziei de a anula o decizie de dublu-dribling împotriva lui Hartenstein de la Knicks.

Carlisle a luat la țintă echipa de arbitri după înfrângere, spunând că echipa sa a fost tratată nedrept.

"Întotdeauna le spun băieților noștri că nu trebuie să vorbim mereu despre oficiali, dar merităm o șansă corectă", a spus Carlisle. "Nu există un echilibru consistent și asta este dezamăgitor. Le dau credit celor de la New York pentru fizicalitatea cu care joacă. Dar fizicalitatea lor este răsplătită, iar a noastră este penalizată".