NBA: Jokic conduce Nuggets în fața lui Lakers / Knicks și Cavs debutează cu dreptul în play-off

Jokic (D) a strălucit din nou pentru Nuggets
Jokic (D) a strălucit din nou pentru NuggetsAFP
Campioana en-titre Denver Nuggets, susținută de cele 32 de puncte ale lui Nikola Jokic (29), a trecut peste un start lent și i-a învins pe LeBron James (39) și Los Angeles Lakers cu 114-103, sâmbătă, în primul meci al seriei din primul tur al play-off-ului NBA.

Nuggets, care au câștigat la zero cu Lakers finala Conferinței de Vest în drumul spre primul lor titlu în sezonul trecut, și-au continuat dominația asupra starurilor din Los Angeles, care pierduseră toate cele trei întâlniri din sezonul regulat.

Meciul a încheiat prima zi de playoff, în care Minnesota Timberwolves a învins Phoenix Suns cu 120-95, New York Knicks a învins Philadelphia 76ers cu 111-104, iar Cleveland Cavaliers a învins Orlando Magic cu 97-83.

La Denver, Jokic a adăugat 12 recuperări și șapte pase decisive, Jamal Murray a adăugat 22 de puncte și 10 pase decisive, iar Michael Porter Jr. a marcat 19 puncte pentru Nuggets.

James a marcat 32 de puncte și a adăugat 14 recuperări, iar Anthony Davis a bifat 27 pentru Lakers, care au redus la șase puncte un deficit de 15 puncte la începutul sfertului patru, pentru ca apoi Nuggets să se distanțeze din nou.

Singura aruncare de trei puncte a lui Jokic din meci a dus avansul lui Nuggets la 103-93. El a adăugat un dunk peste James, care a căzut și s-a accidentat cu un minut înainte de final, dar a rămas în joc până la final.

"Mentalitatea trebuia să se schimbe", a spus Jokic despre revenirea lui Nuggets în al treilea sfert. "Cred că pentru a doua jumătate apărarea a fost uimitoare".

Antrenorul lui Lakers, Darvin Ham, a declarat că superioritatea de 15-6 a Nuggets la recuperările ofensive a fost cheia, deoarece Denver a acumulat 18 puncte pe a doua șansă.

"Nu le poți permite să aibă mai multe posesii", a spus Ham, care a adăugat că încă mai crede că seria cel mai bun din șapte, care se reia luni, va fi o afacere "pe muchie de cuțit".

La Minneapolis, Anthony Edwards a marcat 23 din cele 33 de puncte ale sale în repriza a doua, iar Minnesota Timberwolves i-a zdrobit pe Kevin Durant și Phoenix Suns în confruntarea din Conferința de Vest.

Împotriva unei echipe care i-a încurcat în sezonul regulat, Edwards, Karl-Anthony Towns și Rudy Gobert de la Minnesota au întors situația.

Towns a marcat 19 puncte, Gobert a adăugat 14 puncte și 16 recuperări, iar rezervele celor de la Timberwolves - conduse de Nickeil Alexander-Walker cu 18 puncte - au depășit banca de rezerve a celor de la Suns cu 41-18.

În avantaj de 10 la pauză, Timberwolves au preluat controlul total în sfertul al treilea, cu Edwards marcând 18 puncte.

"Cred că toată lumea de aici știe că este jucătorul meu preferat din toate timpurile", a spus Edwards despre Durant, dublu campion NBA. "Acesta a fost probabil unul dintre cele mai bune momente din toată viața mea, cu siguranță".

Durant a terminat cu 31 de puncte și șapte recuperări. Devin Booker a adăugat 18 și Bradley Beal 15, dar Suns nu a putut găsi o cale prin apărarea sufocantă a lui Timberwolves, condusă de Gobert.

Doar un singur meci

"Este doar un joc", a spus Edwards. "Vor fi pregătiți data viitoare când vom juca cu ei".

În New York, Jalen Brunson și Josh Hart au marcat 22 de puncte fiecare pentru Knicks, iar Miles McBride a venit mare de pe bancă cu 21 - 13 dintre ele în al doilea sfert.

Cei de la 76ers au avut un șoc cu puțin timp înainte de pauză, când Joel Embiid, cel mai valoros jucător din NBA, a părut să se accidenteze la genunchiul stâng reparat chirurgical.

El a revenit în al treilea sfert, reușind o intercepție și oferindu-i lui Kelly Oubre Jr. un dunk care le-a dat lui Sixers un avantaj de trei puncte la sfârșitul perioadei.

Sixers, condusă de 33 de puncte de Tyrese Maxey, nu a putut rămâne în față, iar cu mai puțin de două minute rămase Hart a marcat două coșuri de trei puncte și OG Anunoby a făcut un altul pentru a ajuta Knicks să pecetluiască victoria.

Knicks găzduiește meciul doi luni, iar Sixers respiră ușurată de faptul că Embiid, care a terminat cu 29 de puncte, opt recuperări și șase pase decisive, se pare că va fi apt în încercarea de a egala seria.

În Cleveland, Donovan Mitchell a marcat 30 de puncte, iar Jarrett Allen a adăugat 16 puncte și 18 recuperări pentru a conduce Cavaliers într-o victorie de la un capăt la altul.