NBA: Doncic strălucește în victoria lui Dallas / Timberwolves îi doboară pe Suns

Doncic a strălucit din nou pentru Mavs
Doncic a strălucit din nou pentru MavsAFP
Luka Doncic a marcat 32 de puncte, iar Dallas Mavericks a obținut marți o victorie în deplasare, 96-93, în fața lui Los Angeles Clippers, într-un duel tensionat din playoff-ul Conferinței de Vest a NBA.

Vedeta slovenă Doncic a combinat cu Kyrie Irving pentru 55 de puncte, iar Dallas a egalat la 1-1 în cea mai bună serie din șapte meciuri.

Doncic și Irving au format un cuplu extraordinar într-un sfert al patrulea foarte disputat, orchestrând o serie crucială de 14-0, care le-a suflat meciul celor de la Clippers, care duminică, în primul duel, învinseseră Dallas cu 109-97.

După ce a fost condusă în cea mai mare parte a meciului, Clippers a fost aproape să obțină o nouă victorie prețioasă pe teren propriu după ce a luat un avantaj de șase puncte la începutul sfertului patru.

Dar axa Doncic-Irving i-a ajutat pe Mavs să recupereze controlul și să obțină o victorie meritată.

Doncic a terminat cu 32 de puncte, nouă pase decisive și șase recuperări, în timp ce Irving a contribuit cu 23 de puncte, șase recuperări și trei pase decisive.

"Trebuia să facem ceva în al doilea meci, știți, primul meci nu a fost cel mai bun al nostru", a spus Doncic.

"Așa că a trebuit să venim aici și să dovedim că putem juca cu ei de la egal la egal", a adăugat Doncic, înainte de a saluta contribuția lui Irving.

"Este uimitor să-l avem în echipa noastră", a spus Doncic. "Pur și simplu mă ajută foarte mult. Un tip grozav și mă bucur că este aici".

James Harden și Paul George au fost cei mai buni marcatori ai celor de la Clippers cu câte 22 de puncte fiecare.

În alte meciuri din playoff, Jaden McDaniels a marcat 25 de puncte, iar Minnesota Timberwolves a dominat Phoenix Suns cu 105-93 și a preluat un avantaj de 2-0 în serie. Indiana a revenit pentru a învinge Milwaukee cu 125-108 și a egalat la 1-1 duelul din cel mai bun din șapte meciuri.

McDaniels a condus un efort ofensiv echilibrat al celor de la Minnesota, în care toți cei cinci titulari au terminat cu două cifre, în timp ce a treia favorită a Conferinței de Vest s-a apropiat la două victorii de calificare.

Dar apărarea celor de la Timberwolves a fost cea care a întors meciul în favoarea echipei locale, blocând Phoenix în a doua repriză pentru a frustra vedetele lui Suns, Kevin Durant și Devin Booker.

În Milwaukee, Pascal Siakam a marcat 37 de puncte pentru a ghida Pacers spre o victorie impresionantă împotriva lui Bucks.

Siakam a terminat cu 11 recuperări și șase pase decisive, în timp ce Myles Turner a adăugat 22 de puncte și Andrew Nembhard 20, Pacers obținând o victorie meritată.

"Este un jucător unic. Experiența lui se vede și a făcut o mulțime de faze mari, mari pentru noi în această seară... experiența lui în playoff este de neprețuit".

Milwaukee a început strălucit, Damian Lillard asumându-și din nou cea mai mare parte a sarcinilor de marcator în absența lui Giannis Antetokounmpo, accidentat.

Dar cele 34 de puncte ale lui Lillard nu au fost suficiente pentru a-i ține pe Pacers la distanță. Indiana a preluat conducerea chiar înainte de pauză și s-a distanțat în cele din urmă în sfertul patru, conducând la un moment dat cu 23 de puncte.

"Să le dăm credit, presiunea lor ne-a forțat să apelăm la aruncări dificile", a declarat antrenorul lui Bucks, Doc Rivers.

"Ne-au presat. A fost echipa mai fizică în seara asta".

Meciul trei al seriei va avea loc vineri la Indianapolis.