Murray o înfundă pe Lakers și o pune pe Nuggets în pragul finalei NBA

Jamal Murray a condus-o pe Denver Nuggets către victorie în fața celor de la Los Angeles LakersAFP
Jamal Murray a marcat 37 de puncte, iar Denver Nuggets a învins sâmbătă pe Los Angeles Lakers cu 119-108 și s-a apropiat la o victorie de a ajunge în finala NBA pentru prima dată în istoria echipei.

O prestație fulminantă în prima repriză a lui Murray, fundașul lui Denver, a pus bazele unei victorii meritate în deplasare, care îi oferă lui Nuggets un avans de 3-0 în seria finală a Conferinței de Vest, care se dispută în formatul cel mai bun din șapte meciuri.

După ce a obținut două victorii consecutive acasă în meciurile 1 și 2, Denver a oferit o prestație de o precizie nemiloasă pentru a-i învinge pe LeBron James și pe Lakers în Crypto.com Arena.

Murray a terminat cu 37 de puncte, șapte recuperări și șase pase decisive, în timp ce Nikola Jokic a adăugat 24 de puncte - dintre care 15 în sfertul patru - pentru a conduce Denver spre victorie.

"Am rămas în joc", a declarat Murray pentru ESPN după aceea. "Am avut doar mentalitatea de a lovi mai întâi, pe care am avut-o în play-off. I-am ținut la distanță în cea mai mare parte a meciului.

"Am simțit că am executat pe tot parcursul meciului și am lovit primii".

Anthony Davis a fost cel mai bun marcator al lui Lakers cu 28 de puncte, în timp ce James și Austin Reaves au adăugat câte 23 de puncte.

Antrenorul lui Lakers, Darvin Ham, a recunoscut că echipa sa nu a reușit să-i facă față lui Murray la începutul meciului.

"A început în forță", a spus Ham despre Murray. "El este unul dintre acei jucători, care odată ce începe să le vadă intrând, pur și simplu se aprinde și continuă să marcheze destul de repede, ceea ce a făcut în prima repriză.

"Practic, i-a cărat ofensiv în acea repriză", a adăugat antrenorul lui Lakers, aducând un omagiu potenței celor de la Denver, cap de serie numărul unu.

"Ei au fost în vârful lanțului trofic pentru un motiv și au o multitudine de băieți care te pot lovi, așa cum s-a văzut în această seară", a spus Ham, refuzând să se recunoască învins în serie.

"Circumstanțele sunt ceea ce sunt. Dificil, dar nu imposibil".

Jamal Murray de la Denver Nuggets mânuiește mingea împotriva lui Dennis Schroder și Rui Hachimura de la Los Angeles LakersAFP

Un public de obicei plin de vedete, cu actori de la Hollywood precum Jack Nicholson și Denzel Washington stând la marginea terenului, nu au fost în măsură să o inspire pe Lakers, care acum trebuie să câștige meciul 4 luni pentru a evita o eliminare clară.

Austin Reaves și Rui Hachimura de la Los Angeles Lakers joacă un pick and roll împotriva lui Aaron Gordon și Jamal Murray de la Denver NuggetsAFP