Jokic și Murray domină și Nuggets preiau conducerea cu 2-1 în finala NBA

Nikola Jokic #15 de la Denver Nuggets conduce pe culoar în timpul primului sfert împotriva Miami Heat în al treilea meci.AFP
Nikola Jokic și Jamal Murray au dominat Miami Heat, ambii reușind câte o triple-double, iar Denver Nuggets a preluat un avantaj de 2-1 în finala NBA, cu o victorie cu 109-94 în meciul trei, miercuri.

Jokic, de două ori cel mai valoros jucător din NBA, a marcat 32 de puncte, cu 21 de recuperări și 10 pase decisive, o combinație de triple-double fără precedent într-un meci din finala NBA.

Murray a marcat 34 de puncte și a reușit 10 recuperări și 10 pase decisive - completându-și propriul triple-double cu o recuperare în ultimele secunde.

A fost pentru prima dată când o echipă din finală a avut doi jucători care au reușit triple-double în același meci - și pentru prima dată în orice meci din NBA, sezon regulat sau play-off, când doi coechipieri au reușit triple-double de 30 de puncte.

Miami pur și simplu nu a putut găsi o modalitate de a se descurca cu Jokic, iar dacă antrenorul Erik Spoelstra nu va găsi un plan înainte de meciul patru de vineri, Heat se va confrunta cu o bătălie dificilă.

Jokic a devenit primul jucător din istoria NBA care a ajuns la 30 de puncte, 20 de recuperări, 10 pase decisive într-un meci din finală, dar nu a fost prea interesat de această realizare.

"Sunt doar bucuros că am câștigat un meci", a spus el.

Antrenorul principal al lui Denver, Michael Malone, a avut numai cuvinte de laudă pentru cei doi jucători.

"În ceea ce-l privește pe Nikola, nimic din ceea ce face nu mă surprinde, niciodată. Acest tip a arătat de nenumărate ori că este construit pentru aceste momente. El trăiește pentru aceste momente, pe cea mai mare scenă și a făcut asta încă o dată în această seară", a spus el.

"Sunt foarte mândru de Jamal și mi-am dat seama, fiind în preajma lui în ultimele 48 de ore, că a depus foarte mult efort al doilea meci. Și nu a fost doar el, ci și eu și fiecare dintre jucătorii noștri. Dar asta e ceea ce fac campionii. Asta fac războinicii, ripostează" , a spus el.

Priveliște generală înaintea celui de-al treilea meci al finalei NBA 2023 dintre Denver Nuggets și Miami Heat la Kaseya CenterAFP

După victoria de duminică a lui Miami la Denver, Nuggets a oferit răspunsul perfect cu genul de spectacol impunător pe care Malone l-a cerut după ce și-a criticat dur jucătorii.

Niciuna dintre cele două echipe nu a putut trece în avantaj în primul sfert, care s-a încheiat cu 24-24 după o aruncare minunată din întoarcere, fadeaway, a lui Kyle Lowry de la Miami.

Dar Heat s-a chinuit să-l țină în frâu pe Murray, care a reușit 20 de puncte în prima repriză, în timp ce Jokic aproape că a reușit un triple-double până la pauză - uriașul sârb având 14 puncte, 12 recuperări și șapte pase decisive în primele două sferturi.

Nuggets a condus cu 53-48 la pauză, ajutată de lipsa de precizie a lui Miami în căciulă, unde a ratat 16 din 25 de încercări.

La începutul celui de-al treilea sfert însă, Denver a pus stăpânire pe dispută, deschizând rapid un avans de 11 puncte. Miami nu a putut găsi nici răspunsurile defensive, nici potența ofensivă pentru a reveni în joc.

Denver a dus avansul la 21 cu 8:28 rămase în sfertul al patrulea și, deși Miami a redus deficitul pe măsură ce Nuggets a luat piciorul de pe accelerație, o a treia înfrângere consecutivă pe teren propriu îl lasă pe Spoelstra cu multe semne de întrebare.

Jamal Murray #27 de la Denver Nuggets se luptă pentru minge împotriva lui Haywood Highsmith #24 și Caleb Martin #16 de la Miami HeatAFP

Nivel de elită

Miami, care caută să fie primul cap de serie opt care câștigă finala, și-a făcut un obicei de a reveni ori de câte ori părea că este scoasă din calcule, dar combinația dintre Jokic și Murray nu lasă loc pentru o astfel de performanță sub nivelul obișnuit.

"Este un duo grozav. Jocurile lor chiar se completează reciproc", a declarat Spoelstra.

"Trebuie să te aștepți să existe talente de elită în finală. Amândoi acești băieți sunt talente de elită.

"În cea mai bună versiune a noastră, găsim modalități de a depăși acest lucru, de a le îngreuna situația și apoi, cu siguranță, de a nu pierde majoritatea covârșitoare a acestor bătălii fizice, bătăliile 50/50, bătăliile cu mingea în aer, cu mingea pe podea", a mai spus el.

Jimmy Butler a condus Miami cu 28 de puncte, în timp ce Bam Adebayo a avut 22 de puncte și 17 recuperări, dar împreună au aruncat doar 10 din 30.

Denver a câștigat bătălia la recuperare 58-33, iar Butler a spus că trebuie să își găsească din nou avantajul în meciul patru.

"Nu am jucat cel mai bine în seara asta. Simt că trebuie doar să ieșim cu mai multă energie și efort, iar asta este corectabil. Asta ține de noi ca grup", a spus el.