România a debutat cu stângul în precalificările CM 2027 la baschet masculin

România a pierdut pe teren propriu
România a pierdut pe teren propriuProfimedia
Naționala masculină de baschet a României a fost învinsă neaşteptat de formația Luxemburgului, cu scorul de 76-72 (17-20, 10-19, 11-16, 29-12, 9-5), după prelungiri, joi seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în primul său meci din Grupa B a precalificărilor pentru Cupa Mondială FIBA din 2027.

România - Luxemburg 72-76

La meciul de debut al selecționerului Mihai Silvăşan, tricolorii au dominat trei sferturi din meci, iar cu zece minute înainte de final aveau un avantaj confortabil, de 17 puncte (55-38). Ecartul a crescut chiar la 23 de puncte (61-38), cu mai puțin de 9 minute înainte de final.

Ultimul sfert a fost totuşi unul catastrofal pentru jucătorii români, care erau conduşi cu 67-65 cu 51 de secunde înainte de final. Tricolorii au reuşit să trimită meciul în prelungiri, dar nu s-au regăsit şi au pierdut cu 72-76.

Emanuel Cățe, cu 25 de puncte şi 8 recuperări, a fost cel mai bun jucător al echipei României. Patrick Richard s-a remarcat cu 10 p, 3 pase decisive. Au mai jucat Dragoş Diculescu (2 p), Nandor Kuti (8 p, 4 rec), Mihai Măciucă (5 rec), Lucas Tohătan (5 p, 7 pd), Codruț-Alexander Dinu (3 p), Tudor Gîrbea (5 p, 11 rec, 3 pd), Ştefan Grasu (3 p), Bogdan Nicolescu, Tudor Şomăcescu (1 p, 3 rec), Rareş Uță (8 p, 5 rec).

De la oaspeți s-au remarcat Ben Kovac, cu 15 p, 5 rec, Clancy Rugg, cu 13 p, 9 rec, Oliver Vujakovic, 13 p, 9 rec, Max Logelin, 15 p.

Din grupă face parte şi echipa Norvegiei, pe care România o va înfrunta în următorul său meci, pe 21 noiembrie, în deplasare.

În turul secund al precalificărilor vor accede câştigătoarele celor trei grupe din prima fază, precum şi cea mai bună formație de pe locul secund.