LeBron James, indisponibil pentru meciul dintre Lakers și Warriors: ”Sănătatea contează!”

LeBron James
LeBron JamesAFP
Două dintre cele mai tari echipe din NBA care revin în competiția All-Star speră ca săptămâna de pauză să nu le fi tăiat elanul, deoarece se vor întâlni joi seară, când Los Angeles Lakers o va vizita pe Golden State Warriors în San Francisco.

Lakers, însă, nu îl va avea pe LeBron James, superstarul fiind accidentat la glezna stângă.

Rivalii californieni încep a doua parte a sezonului agățați de locurile 9 și 10 în cursa pentru play-off-ul NBA, locuri care ar asigura intrarea în play-in.

Lakers și-a consolidat statutul prin victorii obținute în ultimele trei meciuri, după o înfrângere în fața celor de la Nuggets. De asemenea, ei aveau la activ tot trei victorii consecutive înainte de meciul cu Denver.

Ultima dată, Los Angeles s-a impus cu 138-122 la Utah, pe 14 februarie, făcând acest lucru fără James. Superstarul în vârstă de 39 de ani a revenit pentru All-Star Game de duminică, dar s-a pus la dispoziție pentru doar 14 minute din cauza afecțiunii la gleznă.

Lakers a anunțat miercuri că James nu va participa la meciul cu Golden State. Statutul său pentru meciul de vineri al lui Los Angeles pe teren propriu cu San Antonio Spurs și pentru meciul de duminică în deplasare cu Phoenix Suns era incert.

"Cel mai important lucru pentru mine este cu siguranță sănătatea mea, unde mă aflu acum, unde se află echipa noastră", a declarat James.

"Suntem orientați în direcția bună. Evident, cu echipa noastră Laker, a fost vorba despre sănătate tot anul. Încerc să fac ceea ce este mai bine pentru mine și pentru binele echipei".

James părea în formă atunci când Lakers a obținut o victorie în deplasare cu 145-144 în două reprize de prelungiri împotriva lui Warriors pe 27 ianuarie. El a completat 12 pase decisive cu 36 de puncte și un record al carierei de 20 de recuperări, jucând 48 din cele 58 de minute.

Warriors și-au revenit bine după înfrângere, câștigând opt din 10 înainte de pauză. Singurele lor înfrângeri în această perioadă au fost o altă partidă de prelungiri la Atlanta și o înfrângere pe teren propriu în fața celor de la Los Angeles Clippers, după ce au pierdut un avantaj de două cifre în sfertul patru.

Telespectatorii All-Star Weekend au văzut cum starul lui Golden State, Stephen Curry, a făcut o demonstrație impresionantă de aruncări de 3 puncte în confruntarea cu Sabrina Ionescu, o vedetă WNBA. Dar acest lucru nu a fost nimic nou pentru fanii Warriors, care l-au văzut pe acesta reușind șapte sau mai multe aruncări de trei puncte în șapte din ultimele 11 meciuri.