Victorie istorică pentru U-BT Cluj-Napoca în EuroCup! Campioana a învins deținătoarea trofeului

Victorie istorică pentru U-BT Cluj-Napoca în EuroCup în fața deținătoarei trofeuluiU-BT Cluj-Napoca/Facebook
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au reuşit o victorie dramatică în fața echipei spaniole Dreamland Gran Canaria cu scorul de 113-111 (20-37, 34-20, 23-16, 21-25, 15-13), după prelungiri, miercuri seara, la Las Palmas, în penultima etapă din Grupa B a EuroCup.

''U'' s-a impus dramatic, grație unui coş marcat de Emanuel Cățe în penultima secundă a prelungirilor.

Clujenii au revenit de la -19 puncte și au reușit imposibilul.

Acum sunt pe locul al doilea în clasament și la un singur meci distanță de sferturile de finală.

Meciul a fost unul spectaculos, cu multe răsturnări de scor pe final, cu ratări de aruncări libere şi reuşite senzaționale de trei puncte, formația clujeană reuşind să câştige deşi gazdele au revenit de mai multe ori.

După primele 10 minute, Gran Canaria conducea cu 37-20 și nimic nu avea să anunțe revenirea fabuloasă a românilor. Cățe a jucat însă magistral și a strâns 13 puncte până la intrarea la cabine, iar până la pauză ardelenii au reușit să micșoreze ecartul și să pună presiune pe adversari.

La vestiare, Gran Canaria mai avea doar trei puncte, 57-54, iar partea secundă a meciului le-a aparținut românilor.

Sferturile 3 și 4 au fost conduse de campioana României, care a fost aproape de succes pe terenul deținătoarei trofeului competiției la finalul timpului regulamentar.

Gran Canaria a egalat, la ultimul atac clujenii nu au mai înscris, iar jocul a mers în over time, după 98 egal.

Clujenii au dominat adversara care cu doar trei zile în urmă o învinsese în aceeași sală pe Real Madrid, la 23 de puncte, scor 100-77.

Cu doar două înfrângeri pe teren propriu în cupele europene din aprilie 2022, Gran Canaria a alergat după egalare, U BT fiind cu un pas în față.

Înaintea acestui meci, U BT era sigură de calificarea în optimile de finală ale competiției, dar miza sferturilor era în joc, întrucât primele două locuri duc direct în TOP 8. În meciul tur, din România, Gran Canaria s-a impus cu 92-70.

Echipa antrenată de Mihai Silvăşan a avut nu mai puțin de patru jucători cu peste 20 de puncte marcate în acest meci: Jarell Eddie, 24 puncte, 5 recuperări, Emanuel Cățe, 23 p, 10 rec, 3 pase decisive, Patrick Richard, 23 p, 4 rec, 6 pd, Bryce Jones, 21 p, 5 pd.

Cu victoria din Spania, echipa clujeană a urcat pe locul al doilea, iar dacă se va impune în ultima etapă se va califica direct în sferturile de finală ale competiției.

Ultimul meci din grupele EuroCup este programat pe 7 febraurie, tot în deplasare, cu Lietkabelis Panevezys, în Lituania.