Australian Open: Rybakina și Ostapenko, duel pentru un loc în semifinale

Australian Open: Rybakina (23 ani - locul 25 WTA) o întâlnește în sferturi pe Ostapenko (25 ani - locul 17 WTA)AFP
Elena Rybakina și Jelena Ostapenko se duelează pentru un loc în semifinalele Australian Open marți, 24 ianuarie, de la 03:30 (ora României). Flashscore vă prezintă cele mai importante statistici și parcursul din turneu al celor două jucătoare.

Ostapenko, din nou în sferturi la un turneu de Grand Slam

Jelena Ostapenko revine în faza sferturilor de finală la un turneu de Grand Slam pentru prima dată de la Wimbledon 2018.

Sportiva letonă pornea cu șansa a doua în confruntarea cu jucătoarea americană Coco Gauff, a șaptea favorită, însă a reușit 30 de lovituri câștigătoare și a salvat șapte din opt mingi de break și a transformat trei din trei oportunități de break pentru a se impune cu 7-5, 6-3 într-o partidă care a durat o oră și jumătate.

A fost prima ei confruntare cu un adversar din top 10 din ultimul an, prima ei victorie în fața unui top 10 la un turneu major de la Roland-Garros în octombrie 2020 și primul succes la un turneu major pe suprafață dură.

Trei dintre cele patru tururi ale sale s-au încheiat în seturi directe (împotriva ucrainencelor Dayana Yastremska și Kateryna Baindl), în timp ce de unguroaica Anna Bondar a trecut în trei seturi, cu 7-6, 5-7, 6-0 în turul al doilea.

Înainte de această experiență, nu trecuse niciodată de turul al treilea la Australian Open în ultimele sale trei încercări.

Sportiva letonă a înregistrat înfrângeri în primul tur la Adelaide în fața Irinei Begu și a Annei Kalinskaya în seturi directe și nu reușise să obțină victorii consecutive în 13 din cele 17 turnee de la sfârșitul ediției din Orientul Mijlociu de anul trecut.

Ostapenko și-a completat parcursul la simplu cu un rezultat similar la dublu mixt. Are 2-1 în sferturile de finală la turneele majore; în 2017, a devenit prima campioană din istoria Roland-Garros din Era Open fără să fie cap de serie și a fost apoi învinsă în optimi la Wimbledon în fața lui Venus Williams; în 2018, a ajuns în semifinale la Wimbledon fără să piardă un set.

Formă excelentă și pentru Elena Rybakina

Elena Rybakina a produs o undă de șoc pe Melbourne Park după ce a învins-o pe Iga Swiatek cu 6-4, 6-4, de la 0-3 în setul al doilea, în lupta dintre cele două campioane de Slam în exercițiu.

A fost o revanșă pentru înfrângerea suferită în singura lor întâlnire oficială anterioară (2021 Ostrava), deși recent o învinsese pe poloneză într-o demonstrație la Dubai.

A fost, de asemenea, prima ei victorie în fața unei jucătoare aflate pe locul 1 mondial în exercițiu, precedentele două încercări eșuând în fața lui Ashleigh Barty, tot în Australia.

La general, a fost a treia victorie a sa în top 10 la un turneu major și prima pe suprafață hard. Sportiva a câștigat patru meciuri la rând pentru prima dată de când a făcut istorie la All England Club.

La fel ca adversara sa, cel mai bun rezultat anterior la Australian Open a fost o clasare în turul al treilea (2020). Cu toate acestea, în aceste două săptămâni, ea a cedat doar un singur set în patru meciuri.

Jucătoarea în vârstă de 23 de ani le-a eliminat pe Elisabetta Cocciaretto, finalista de la Hobart, și pe Kaja Juvan în două seturi, urmate de o victorie cu 6-2, 5-7, 6-2 în fața finalistei în exercițiu Danielle Collins.

Ea a jucat două sferturi de finală la turneele majore, unde a obținut rezultate mixte. Sportiva din Kazahstan a suferit o înfrângere dureroasă în fața Anastasiei Pavlyuchenkova, 9-7 în setul al treilea la Roland-Garros 2021, în două ore și jumătate, dar anul trecut a devenit prima campioană de Slam din țara sa la Wimbledon, după ce le-a învins pe Simona Halep și Ons Jabeur.

Istoricul confruntărilor directe

Jelena Ostapenko conduce cu 2-0. Sportiva letonă a învins-o pe Elena Rybakina, locul 72, cu 7-5, 6-1 în sferturile de finală de la Linz din 2019 (hard indoor) și a pierdut cu un game mai puțin pentru a câștiga întâlnirea lor din semifinalele de la Eastbourne din 2021 cu 6-4, 6-1 (iarbă). Cu toate astea, nu ar fi de mirare ca sportiva din Kazahstan să rupă tendința din trecutul lor recent.

Duelul dintre Elena Rybakina și Jelena Ostapenko are loc marți, 24 ianuarie, de la 03:30 (ora României).

Urmărește partida dintre Elena Rybakina și Jelena Ostapenko pe platforma Flashscore!