Atletico Madrid, nou pas greșit în campionat

Atletico Madrid, nou pas greșit în campionatProfimedia
Atlético Madrid a obținut o singură victorie în ultimele șase meciuri din La Liga, după ce a fost ținută la egalitate, 1-1, de o echipă determinată a celor de la Almería, care a obținut 16 din cele 18 puncte puse în joc în meciurile disputate pe teren propriu.

După un început de meci încâlcit, Atlético a avut un moment de inspirație în urma căruia a deschis scorul în minutul 18.

Antoine Griezmann a păcălit apărarea Almeriei, lăsând ca pasa lui Geoffrey Kondogbia să ajungă la Ángel Correa, care a strecurat cu sânge rece mingea pe sub Fernando Martínez.

La două minute după ce a încasat gol, Almería și-a creat o ocazie promițătoare, dar Sergio Akieme nu a reușit să nimerească poartă dintr-un unghi închis.

După o jumătate de oră de joc, Fernando a reacționat excelent la reluarea lui Mario Hermoso după un corner executat de Griezmann. Mingea respinsă în careu a ajuns la Marcos Llorente, iar șutul său cu efect părea destinat să găsească plasa, însă Geoffrey Kondogbia, aflat în offside, a intervenit pe traiectorie, iar tabela a rămas nemodificată.

Vizitatorii au regretat acest moment, Almería reușind să egaleze cu opt minute înainte de pauză, când centrarea lui Lucas Robertone l-a găsit într-o poziție ideală pe El Bilal Touré, a cărui lovitură de cap a trecut pe lângă un Jan Oblak neajutorat.

După pauză, Griezmann a avut câteva ocazii de a restabili avantajul lui Atléti, dar nu a reușit să îl învingă pe portarul Almeríei.

Echipa lui Diego Simeone a continuat să își creeze ocazii, rezerva Álvaro Morata irosind la rândul său două oportunități în succesiune rapidă.

Nemarcat la bara a doua, Morata a trimis mingea cu capul în mod nefericit pe lângă poartă, iar câteva momente mai târziu, șutul său pe jos a fost salvat inteligent de Fernando.

Incapacitatea lui Atlético de a obține victoria s-a transformat în frustrare, accentuată de eliminarea lui Sergio Reguilón pentru un al doilea cartonaș galben.

În timp ce gazdele se distanțează la trei puncte de zona retrogradabilă, Atlético urcă în primele patru locuri, dar un punct din ultimele trei meciuri de campionat în deplasare nu inspiră prea mult optimism.