Real Sociedad se apropie de Real Madrid

Real Sociedad se apropie de Real MadridAFP
Real Sociedad, ocupanta locului al treilea, a învins cu 2-0 pe Almeria și a redus provizoriu distanța față de liderul campionatului, Barcelona și Real Madrid.

Veteranul playmaker spaniol, David Silva, în vârstă de 37 de ani, a profitat de o confuzie defensivă în careu pentru a deschide scorul imediat după pauză (min 47).

După cinci minute, Alexander Sorloth a marcat al șaselea gol în acest sezon și mărit avantajul lui Real pe stadionul Power Horse. Atacantul norvegian a preluat mingea în careu și a șutat puternic pe colțul scurt, reușind să înscrie în ciuda opoziției lui portarului Fernando Martinez.

Fără Brais Mendez, suspendat, echipa lui Imanol Alguacil nu a fost în cea mai bună formă, dar a reușit totuși să provoace prima înfrângere, din septembrie, pe teren propriu, a promovatei Almeria, care a rămas pe locul 14.

Victoria lasă echipa lui Alguacil cu un nivel ridicat de încredere înainte de derby-ul basc de weekendul viitor cu Athletic Bilbao.

Real Sociedad a cumulat 32 de puncte din 16 meciuri, distanțându-se la cinci puncte de locul patru, Atletico Madrid, care primește duminică vizita liderului Barcelona.

Statistici Almeria - Real Sociedad 0-2

Într-o altă partidă disputată duminică, Rayo Vallecano a cedat pe propriul teren în fața lui Betis, scor 1-2.