AC Milan suferă al doilea eșec de la debutul actualei ediții din Serie A

AC Milan a pierdut în fața Torino FC, scor 1-2.
AC Milan a pierdut în fața Torino FC, scor 1-2.Profimedia
Torino FC a reușit să o învingă pe AC Milan, scor 1-2, milanezii suferind, astfel, al doilea eșec de la debutul actualei ediții din Serie A.

Torino a obținut duminică o victorie pe teren propriu cu 2-1 în fața lui AC Milan, condamnând campioana în exercițiu la a doua înfrângere în Serie A în acest sezon.

Milan se află pe locul trei în clasament, cu 26 de puncte din 12 meciuri, cu un punct sub Atalanta, locul doi, și la șase de liderul Napoli.

Atacantul Rafael Leao ar fi trebuit să o aducă pe Milan în avantaj în primele 10 minute, când a primit două pase excelente în și în afara careului advers, dar a ratat în ambele ocazii.

În timp ce oamenii lui Stefano Pioli au dominat și au părut să să se așeze în joc pe măsură ce repriza se apropia de final, Torino a luat avantaj surprinzător în minutul 35, prin fundașul Koffi Djidji. Jucătorul în vârstă de 29 de ani a reluat cu capul o lovitură liberă executată de Valentino Lazaro, acordată după un fault al lui Pierre Kalulu asupra mijlocașului torinez Nikola Vlasic.

Aleksey Miranchuk a dublat avantajul lui Torino

Aleksey Miranchuk a dublat avantajul lui Torino două minute mai târziu, când portarul Vanja Milinkovic-Savic a trimis o minge lungă care a aterizat chiar în fața porții lui Milan, iar Miranchuk a înscris.

Fundașul Sergino Dest a avut șansa de a marca pentru Milan la scurt timp după pauză, când a găsit un spațiu chiar în careul torinez și a lovit puternic, dar mingea a trecut puțin peste bara transversală.

Milan a ripostat prin mijlocașul Junior Messias, care a tras primul său șut pe poartă în minutul 67, după o eroare a lui Milinkovic-Savic care a lăsat poarta descoperită și i-a permis brazilianului să șuteze în poarta goală. Milan nu a avut ocazii clare de a egala, iar Torino a pus capăt unei serii de 17 meciuri fără victorie în deplasare pentru milanezi.

"Această înfrângere mă lasă cu un gust amar, am fi putut juca mai bine. Știam că va fi un meci greu, dar ar fi trebuit să ne mișcăm mult mai bine de atât", a declarat Pioli într-o conferință de presă.

Milan, care trebuie să evite o înfrângere împotriva RB Salzburg pentru a avansa în faza eliminatorie a Ligii Campionilor, primește sâmbătă pe Spezia. Torino, care a urcat pe locul nouă cu 17 puncte, deoarece a obținut două victorii consecutive în campionat pentru prima dată din ianuarie, se deplasează duminica viitoare la Bologna. Lazio, locul patru, a suferit o înfrângere surprinzătoare pe teren propriu cu 3-1 în fața Salernitanei, după ce a trecut în avantaj prin atacantul Mattia Zaccagni înainte de pauză, dar a încasat trei goluri în repriza a doua.