Greu fără Immobile. Lazio, umilită pe teren propiu de fostul său „satelit”

Greu fără Immobile. Lazio, umilită pe teren propiu de fostul său „satelit”AFP
Surpriză în serie A. Lazio a fost învinsă cu 3-1 pe teren propriu de Salernitana, echipă care a fost deținută până la sfârșitul anului trecut de către Claudiu Lotito, proprietarul lazialilor.

Lazio a deschis scorul prin Zaccagni cu un șut printre picioarele portarului în minutul 41, dar Salernitana a pus capăt unei serii de șase meciuri consecutive fără gol primit de Lazio în minutul 62, prin fostul lazial Candreva, cu o finalizare magnifică.

Lazialii nu și-au revenit din șoc, că Fazio i-a dus pe Salernitana în avantaj cu un șut din interiorul careului (68).

Vecino ratează pentru Lazio ocazia de a reintra în joc (72), iar Sergej Milinkovic-Savic încasează cartonașul galben la puțin timp după ce a intrat pe teren, deși inițial Sarri îl menajase  tocmai pentru a-l feri de „galbenul” care-l va ține pe tușă etapa viitoare în marele derby cu AS Roma.

Lazio n-are luciditate și Salernitana lovește pentru a treia oară, pe contraatac, prin Dia (76).

Până la acest joc Lazio avea cinci goluri primite în Serie A în tot sezonul, în timp ce ultima dată când Salernitana a marcat trei goluri în deplasare în prima ligă a fost în februarie 1999, împotriva lui Empoli.