Zlatko Dalic: ”Calitatea Braziliei este terifiantă”

Zlatko Dalic, selecționerul Croației, este pregătit pentru duelul din sferturi împotriva BrazilieiAFP
Selecționerul Croației, Zlatko Dalic, a descris adversarul din sferturile de finală ale Cupei Mondiale, Brazilia, ca fiind "terifiant", dar a susținut că echipa sa este hotărâtă să se ridice la înălțimea provocării uriașe pe care o are în față.

Croația a trecut luni de Japonia la penalty-uri, după 1-1 după prelungiri, înainte ca Brazilia, favorită a turneului și de cinci ori campioană mondială, să trimită un mesaj amenințător rivalilor prin victoria fulminantă cu 4-1 în fața Coreei de Sud.

”Brazilia este cea mai puternică”

Dalic, care a condus Croația până în finala din 2018, declarase după victoria în fața Japoniei că ar prefera să întâlnească naționala Coreei de Sud decât cea a Braziliei pentru un loc în semifinale.

"Brazilia este favorită, să recunoaștem", a declarat Dalic marți reporterilor.

"Brazilia este cea mai puternică și cea mai bună echipă națională de la Cupa Mondială.”

Cu toate astea, selecționerul croat spune că elevii săi vor trata cu maximă seriozitate întâlnirea din sferturi cu Brazilia.

"Ceea ce am văzut până acum, când te uiți la selecția lor de jucători, la calitatea, abilitățile și valoarea lor, este într-adevăr terifiant.”, a mai spus Dalic.

"Cred că ne așteaptă un examen mare, o sarcină dificilă împotriva echipei care joacă un fotbal grozav, cu atât de mulți jucători buni, de calitate și rapizi."

Croația, vicecampioană mondială în 2018

La Cupa Mondială din 2018 din Rusia, Croația a revenit de trei ori după ce a fost condusă în fiecare dintre duelurile eliminatorii pentru a avansa după prelungiri în următoarele etape, înainte de a pierde în fața Franței în finală.

Au învins Danemarca și Rusia la penalty-uri și au eliminat Anglia în prelungiri în drumul spre finală, iar această rezistență a fost necesară din nou în 2022 pentru a învinge o echipă bătăioasă a Japoniei.

Zlatko Dalic, despre duelul cu Brazilia: ”Nu vom ceda”

"Brazilia are încredere în sine, o atmosferă splendidă în echipă, care este vizibilă, precum și jucători de top... Cu toate acestea, nu vom ceda. Consider că nu avem de ce să ne temem", a adăugat Dalic.

Zlatko Dalic își încurajează naționala să joace cu mult curaj împotriva brazilienilor.

"Trebuie să intrăm în meci cu multă încredere, încredere în noi înșine și să ne jucăm șansa, să ne bucurăm de ocazia de a juca împotriva Braziliei, asta este.”

Dalic ar fi preferat ca acest duel să aibă loc chiar în finala Cupei Mondiale.

”Are loc prea devreme. Dacă ar fi fost asta finala... Este o echipă mare, dar cred că îi putem provoca, trebuie să fim inteligenți... Meciul nu este chiar 50-50%, dar nici noi nu suntem outsideri", a concluzionat Zlatko Dalic.

Vineri, 9 decembrie, de la ora 17:00, Croația și Brazilia se întâlnesc în cadrul sferturilor de finală ale Cupei Mondiale, pe Education City Stadium din Al Rayyan, Qatar. Meciul va fi comentat live text și audio pe platformele Flashscore.