Weekend Highlights: Oroian înscrie golul etapei/Autogol antologic în Slovacia

Bruno Fernandes a contribuit la o nouă revenire incredibilă a lui United
Bruno Fernandes a contribuit la o nouă revenire incredibilă a lui UnitedProfimedia
Weekend-ul fotbalistic este întotdeauna plin de momente colorate și interesante. Cele mai bune, cele mai rele, cele mai interesante și cele mai ciudate au fost adunate de Flashscore în această rubrică săptămânală. Vă prezentăm cel mai frumos gol din această săptămână, reușit de un jucător din campionatul României, un autogol incredibil în Slovacia, o revenire istorică a lui Manchester United și primul gol al "noului" italian Retegui în Serie A.

Golul săptămânii

Duelul din runda cu numărul 7 a Superligii dintre FC Hermannstadt și U Cluj a oferit probabil și unul dintre cele mai frumoase goluri din campionatul României. Alexandru Oroian, tânărul jucător în vârstă de 22 de ani care evoluează pe postul de fundaș/mijlocaș lateral în echipa lui Marius Măldărășanu, a reușit o adevărată bijuterie pentru sibieni în minutele de prelungire.

Golul de la aproximativ 30 de metri i-ar face invidioși și pe cei mai talentați jucători din marile campionate europene. Mai mult decât atât, reușita semnată de Oroian în ultimele minute i-a adus lui Hermannstadt un punct important obținut pe teren propriu, având în vedere că până la acel moment U Cluj conducea cu 2-1.

Gafa etapei

Echipa slovacă de liga a doua FK Humenne a reușit o combinație excelentă dintr-o singură atingere. Aceasta a avut o singură problemă - a fost între un apărător și portar și a dus la un autogol.

Adrian Knurovsky a încercat să repare o pasă greșită trimisă de Lukas Horvath, care ar fi acordat un corner adversarilor. A reușit, dar Horvath a pasat din nou înapoi, însă de această dată direct pe poartă, execuția fiind una ”imparabilă”.

Myjava a preluat conducerea în minutul 6 al meciului, fără ca vreun jucător al său să atingă măcar mingea în jumătatea adversă de teren. În cele din urmă au câștigat meciul cu 2-1.

Punctul culminant în social media

Fotbaliștii sunt obișnuiți să primească tot felul de injurii din partea fanilor adverși. Unii dintre ei sunt deranjați de acest lucru, altora nu le pasă, în timp ce câțiva se bucură de acest lucru. Printre aceștia se numără, de exemplu, mijlocașul englez James Maddison, care joacă în prezent la Tottenham. El a împărtășit pe Instagram o celebrare a golului său victorios împotriva lui Bournemouth, iar în fotografie apare inclusiv un fan care face un gest vulgar la adresa lui.

"Să aveți o sâmbătă frumoasă din partea mea și a bătrânului din rândul E!", a scris Maddison pe contul său de Instagram.

Cea mai interesantă statistică

Vom pune laolaltă două statistici interesante, deoarece ambele se referă la Manchester United. Diavolii Roșii au avut un început de coșmar în meciul cu Nottingham Forest, primind două goluri în doar trei minute și 47 de secunde. A fost cea mai rapidă perioadă în care au fost conduși la două goluri în istoria Premier League.

Dar niciodată să nu o subestimezi pe United. Când căpitanul Bruno Fernandes a marcat golul victoriei din penalty, a confirmat că Manchester United este maestrul revenirii. De la înființarea Premier League, în vara anului 1992, aceasta este a 13-a oară când au câștigat un meci de la 2-0.

Despre schimbări și investiții

S-a scris destul despre incredibila remaniere a echipei lui Chelsea și despre modul în care a cumpărat jucător după jucător de la sosirea noului proprietar Todd Boehly. Meciul de campionat împotriva lui Luton a arătat acest lucru din plin.

Nici măcar un singur jucător de la Chelsea din echipa trimisă în teren în duelul de vinerea trecută nu se afla în cea care a înfruntat Luton în urmă cu 17 luni în cupă.

Ca un paradox - doar un singur jucător de pe teren a fost de fapt în acea echipă a londonezilor - Ross Barkley, care a îmbrăcat de data aceasta echipamentul lui Luton. Asta este ceea ce se numește o schimbare reală.

Fotografia weekendului

"Italienizarea" lui Mateo Retegui este completă. Atacantul în vârstă de 24 de ani a reprezentat Argentina natală la echipele de tineret, dar când Roberto Mancini l-a chemat pentru preliminariile EURO și i-a spus că îl poate primi în echipa azzurra datorită ascendenței sale italiene, fotbalistul nu a ezitat.

În trei meciuri cu naționala Italiei, a marcat două goluri, dintre care unul împotriva Angliei.

În vară, el s-a transferat chiar la Genoa de la mexicanii de la Tigres (sau mai bine zis de la argentinienii de la Boca Juniors, echipa de la care a aparținut). Nu a reușit să marcheze în prima etapă, dar, în weekend, a învins-o pe Lazio după ce a marcat singurul gol al partidei. Și a sărbătorit cum se cuvine alături de fani!

Mateo Retegui sărbătorește cu fanii lui Genoa.