România a învins campioana olimpică, Franța, și e în optimi la europeanul de voleiFederația Română de Volei
România a învins campioana olimpică en titre, Franța, la Campionatul European de volei masculin și s-a calificat în optimile de finală.

România a câștigat primul set, 25-23 și, deși l-au cedat clar pe cel de-al doilea, 16-25, au luat-o de la capăt.

Au profitat de fiecare greșeală a adversarilor și au închis meciul în 4 seturi, după 25-18 și 25-21.

”O victorie istorică și o răsplată dulce pentru niște băieți care au crezut de la primul minut până la ultimul în acest rezultat. Suntem fericiți, am fost concentrați. Cred că ne-am bucurat mai mult de volei, nu pot descrie ce simt. Cu această victorie că ne-am calificat mai departe și de-abia aștept următorul meci”, a spus componentul echipei naționale, Adrian Aciobăniței

România este pe locul doi în grupă cu trei victorii, când au mai rămas trei meciuri de disputat. Luni seară se mai joacă în grupa D Portugalia-Turcia, iar în ultima zi, marți, la Tel Aviv se dispută Grecia-Franța și Turcia-Israel

În funcție de celelalte rezultate din grupă, tricolorii pot merge mai departe de pe locul doi, însă cel mai probabil vor ocupa la final poziția a treia.