Victorie pentru România! Fetele de la tenis de masă câștigă aurul la Jocurile Europene

Victorie pentru România
Victorie pentru RomâniaFederația Română de Tenis de Masă
Echipa feminină de tenis de masă a României a câștigat aurul la Jocurile Europene de la Cracovia după o victorie cu 3-2 în fața Germaniei.

România a pornit cu un handicap major în finală, Elisabeta Samara neputând evolua din cauza unei accidentări la brațul de tragere, însă absența sa a fost suplinită extraordinar de restul echipei.

Drumul ”tricolorelor” către aur a început cu succesul din meciul de dublu în care Andreea Dragoman și Adina Diaconu au trecut cu scorul de 3-2 de cuplul format din Nina Mittelham și Xiaona Shan.

Româncele au pierdut primul set cu 11-8, dar au egalat imediat după o a doua parte de un dramatism total (19-17) și au preluat conducerea pe tabelă după 11-7 în setul trei. Nemțoaicele au egalat la doi (11-8), dar Dragoman și Diaconu au controlat total manșa decisivă pe care au câștigat-o cu 11-5.

Super-Bernie

Partida a doua a finalei le-a adus în față pe Bernadette Szocs și Ying Han. Bernie a început, însă, dezastruos partida și s-a trezit condusă cu 2-0 pe tabelă (4-11, 10-12), dar apoi a reușit o revenire spectaculoasă, care a aruncat-o în pragul disperării pe adversara sa.

Bernadette a câștigat cu 11-8, 11-9, 11-8 ultimele trei seturi și a urcat pe masa de joc pentru a celebra victoria care apropia România la un singur punct de victoria finală.

Germania reintră în joc

Al treilea duel a fost cel dintre Andreea Dragoman și Xiaona Shan. Sportiva noastră a început perfect, câștigând cu 11-9 primul set, înainte de a le pierde pe următoarele două cu același scor 6-11.

În setul patru, Dragoman a jucat cu curaj pe atac și a băgat-o în corzi pe nemțoaică (11-8), egalând situația pe tabelă.

Decisivul a început ezitant pentru Andreea, care s-a văzut imediat condusă cu 6-2. A revenit la tactica ofensivă și a recuperat imediat (5-6), moment în care Shan a cerut time-out.

Decizia s-a dovedit a fi una inspirată pentru nemțoaică. A scos-o din ritm pe Dragoman și a câștigat următoarele patru puncte. A avut apoi patru mingi de meci, dar Andreea nu doar că a reușit să le anuleze pe toate, dar a avut propriile două mingi prin care putea închide finala.

Din păcate, finalul de set pe muchie de cuțit i-a aparținut germancei, care a închis manșa decisivă cu 15-13.

Germania a egalat scorul la general după ce Ying Han s-a impus cu 3-0 în fața Adinei Diaconu (6-11, 5-11, 9-11) și responsabilitatea victoriei finale atârna din nou pe umerii lui Bernadette Szocs.

Lovitura de grație

Doar Nina Mittelham mai stătea între ”tricolore” și medalia de aur, iar emoțiile s-au făcut resimțite în jocul lui Bernie, care a început ușor ezitant partida și a fost condusă cu 5-3, dar a echilibrat rapid și pe finalul setului scorul era egal 9-9.

Mittelham și-a pierdut ambele servicii și România avea avantajul în decisiv, 1-0 la seturi.

Setul secund e din nou echilibrat și se ajunge în același punct, 9-9, doar că urmau două servicii ale româncei. Le câștigă pe amândouă și fetele noastre mai aveau nevoie doar de un set pentru a câștiga titlul și pentru a-și lua revanșa în fața Germaniei pentru înfrângerea cu 3-0 din finala precedentă a Jocurilor Europene.

Magia lui Bernie a funcționat și de această dată, mingea ascultând-o în momentele importante.

Germanca cere time-out la 3-1 pentru Szocs, dar inutil. Bernie câștigă punct după punct și se impune în decisiv, având forța să zâmbească la scorul de 10-4, înainte de a obține ultimul punct. România este campioana Jocurilor Europene!