Victorie de prestigiu în EuroCup: U-BT Cluj-Napoca a bătut finalista ediției precedente

Profimedia
U-BT Cluj-Napoca a învins echipa turcă Frutti Extra Bursaspor, cu scorul de 87-83 (24-18, 25-19, 19-21, 19-25), miercuri seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa A a competiției masculine de baschet EuroCup.

"U" BT Cluj-Napoca - Frutti Extra Bursaspor 87 - 83

Campioana României a bifat a cincea sa victorie în competiție și păstrează șanse teoretice de calificare în optimile de finală.

"U" a dominat prima jumătate a meciului și după 20 de minute avea un avans de 12 puncte pe tabelă, 49-37. Clujenii avea un avantaj de zece puncte înaintea ultimului sfert (68-58), dar finalul a fost unul strâns, după ce oaspeții au egalat, 81-81, când mai erau 85 de secunde de joc. Un coș de trei puncte reușit de cubanezul Guzman și o aruncare liberă (din două) transformată de Patrick Richard au adus un avantaj important gazdelor (85-81), care au reușit să gestioneze ultimele secunde și să obțină victoria.

Cei mai buni de la "U" au fost Jalen Jones, cu 14 puncte, 8 recuperări, Leonardo Meindl, 13 p, 8 rec, 4 pase decisive, Patrick Richard, 14 p, Nemanja Gordic, 12 p, 4 pd, Karel Guzman, 11 p, 3 rec, și Kasey Shepherd, cu 10 p.

De la Frutti Extra Bursaspor s-au remarcat Onuralp Bitim, cu 23 p, 7 rec, Derek Needham, 16 p, 4 rec, Zach Auguste, 13 p, 9 rec, 3 pd, Aubrey Dawkins, 11 p, 7 rec.

În etapa următoare, "U" va juca în deplasare cu Joventut Badalona, pe 14 martie.

Primele opt clasate se califică în optimile de finală.