U-BT Cluj-Napoca a suferit o nouă înfrângere în EuroCup și are șanse tot mai mici de calificare în play-off

U-BT a uitat să mai câștige în EuroCup
U-BT a uitat să mai câștige în EuroCupProfimedia
U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de formația italiană Germani Brescia, cu scorul de 103-84 (22-19, 20-19, 22-22, 39-24), miercuri seara, în deplasare, într-o partidă din Grupa A a competiției masculine de baschet EuroCup.

Vezi statistica meciului U BT Cluj - Brescia

Campioana României a jucat de la egal la egal cu echipa italiană timp de 33 de minute, dar apoi Brescia și-a mărit constant avantajul, câștigând categoric, la diferență de 19 puncte. În min. 34, Brescia avea doar 71-68 pe tabelă, dar a încheiat cu nu mai puțin de 39 de puncte înscrise în ultimul sfert.

După acest eșec, formația antrenată de Mihai Silvășan are tot mai puține șanse de calificare în optimile de finală.

Cel mai bun om de la ”U” a fost Kasey Shepherd, cu 17 puncte, 4 recuperări, 6 pase decisive. Jalen Jones a contribuit cu 14 puncte, 4 recuperări, Andrija Stipanovic a reușit 12 p, 5 rec, 5 pd, Leonardo Meindl a adăugat 11 p, 6 rec, iar Karel Guzman, 10 p, 3 pd.

Amedeo Della Valle a fost MVP-ul gazdelor, cu 22 puncte, 6 pase decisive, Kenny Gabriel s-a remarcat cu 20 p, 8 rec, David Cournooh a contribuit cu 15 p, 3 pd, iar CJ Massinburg a reușit 13 p.

Următorul meci al clujenilor este programat pe 8 martie, acasă, cu Frutti Extra Bursaspor.