Victorie clară a României cu Insulele Feroe, în preliminariile EURO 2024

Victorie clară a României cu Insulele Feroe, în preliminariile EURO 2024Profimedia
Naționala masculină de handbal a României a învins fără drept de apel selecționata Insulelor Feroe, cu scorul de 25-17 (14-10), sâmbătă, în Sala Dinamo din București, în Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European - EHF EURO 2024.

România - Insulele Feroe 25-17

Tricolorii și-au luat astfel revanșa după eșecul neașteptat suferit săptămâna aceasta pa Torshavn, cu 26-28, păstrând șanse de calificare la turneul final.

Echipa României a făcut un joc foarte bun, mai ales în apărare, unde a strălucit portarul Ionuț Iancu. Scorul putea fi și mai mare, dar jucătorii antrenați de Xavi Pascual au ratat două aruncări de la 7 metri.

Primele minute de joc au fost echilibrate, insularii conducând chiar cu 3-2. România a reușit desprinderea pe tabelă, la 8-4 (min. 15), dar oaspeții au revenit și s-au apropiat la 10-8 (19), pe fondul unor erori făcute de tricolori.

Echipa noastră și-a mărit din nou ecartul, la 14-8 (25), dar finalul primei reprize a fost slab, cu două eliminări, astfel că la pauză scorul a fost 14-10.

România a jucat în continuare bine și după pauză și a ajuns să conducă la nouă goluri, 22-13 (44), dar a avut apoi zece minute fără gol înscris, de la 23-14 (48) la 24-16 (58), câștigând în cele din urmă cu 25-17.

Golurile echipei României au fost marcate de Javier Humet Gaminde 4, Demis Grigoraș 4, Alexandru Tărîță 4, Ionuț Nistor Ioniță 3, Robert Nagy 2, Nicușor Negru 2, Daniel Stanciuc 2, Gabriel Cumpănici 1, Dan Racoțea 1, Ante Kuduz 1, Gabriel Dumitriu 1.

Ionuț Iancu a apărat 15 șuturi, încheind cu un procentaj de 48,39%.

Naționala lui Xavi Pascual ocupă poziția secundă în grupa 4 preliminară, cu 4 puncte. Celelalte două meciuri rămase pentru „tricolori” sunt cu Austria (acasă, pe 24 aprilie) și Ucraina (deplasare, 30 aprilie).

Austria este lider, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de România, 4 puncte (4 jocuri), Ucraina, 2 puncte (3 jocuri), Feroe, 2 puncte (4 jocuri).

Clasament
ClasamentFlashscore

Primele două clasate în cele opt grupe preliminare se califică la turneul final, alături de cele mai bune patru formații de pe locul al treilea.

Campionatul European de handbal masculin se va desfășura în Germania, între 10 și 28 ianuarie 2024.

România nu s-a mai calificat la un Campionat European din 1996, când s-a clasat pe locul 9.