Un inter ghinionist se înclină pe terenul Speziei

Un inter ghinionist se înclină pe terenul SpezieiOpta by StatsPerform/AFP
Internazionale Milano a pierdut cu 2-1 meciul disputat pe terenul Speziei în etapa a 26-a din Serie A. Echipa lui Simone Inzaghi a ratat astfel ocazia de a se apropia de Napoli în fruntea campionatului italian.

Spezia - Inter 2-1

Inter a avut ocazia de a deschide scorul încă din minutul 13, însă Lautaro Martinez a ratat penalty-ul acordat de arbitru după un fault asupra lui Danilo D'Ambrosio.

Din punctul de vedere al lui Martinez, această ratare avea să stabilească tema unei prime reprize extrem de frustrante, el irosind o ocazie la fel de mare la scurt timp după aceea, când Drągowski a intervenit din nou în fața argentinianului.

Majoritatea fanilor lui Inter și-au dat seama că nu va fi seara lui Martínez, iar aceste presupuneri au fost confirmate în primul minut din repriza a doua, când atacantul a marcat cu capul la centrarea lui Matteo Darmian, doar că steagul ridicat al tușierului i-a refuzat golul.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by StatsPerform

Scorul avea să fie deschis de Spezia prin Daniele Maldini în minutul 55, cu un șut plasat din interiorul careului, după o eroare defensivă a lui Acerbi.

Lukaku și-a asumat responsabilitatea celui de-al doilea penalty acordat de central pentru Inter și a restabilit egalitate (83), însă scorul final avea să fie stabilit tot în urma unui penalty de către Nzola (87).

Inter rămâne pe locul doi (50p) cel puțin până la meciul lui Lazio la Bologna, iar Napoli are ocazia de a-și mări din nou la 18p diferența față de formația milaneză.