Un atacant de 19 ani s-a remarcat în Europa după ce a înscris un hattrick în 7 minute într-un derby

Benjamin Sesko (19 ani) are 11 reușite în toate competițiile în acest sezon pentru SalzburgProfimedia
La finalul săptămânii trecute, Rapid Vienna și Salzburg s-au duelat în derby-ul etapei cu numărul 20 din Bundesliga austriacă.

Meciul a fost câștigat de campioana în exercițiu, Salzburg, actualmente pe prima poziție din Bundesliga și în acest sezon.

Se cunoaște de ani buni faptul că austriecii de la Salzburg descoperă tinere talente pe care le cumpără cu bani puțini, urmând să îi vândă după câteva sezoane pe sume colosale la granzii Europei. Reamintim nume precum Haaland sau Adeyemi, care au plecat la cluburi europene puternice după o scurtă perioadă petrecută la Salzburg.

O echipă care naște talente

În ultima etapă de campionat, un alt tânăr atacant al celor de la Salzburg a ieșit în evidență, după ce a reușit să marcheze de trei ori în doar 7 minute.

Este vorba despre atacantul sloven Benjamin Sesko, care evoluează din 2019 pentru campioana Austriei, după ce a fost cumpărat pentru suma de 2,5 milioane de euro de la Liefering.

Hattrick în 7 minute, din postura de rezervă

De menționat este faptul că la pauză scorul era 1-1, iar Sesko nu a fost titular, fiind introdus pe teren la începutul reprizei secunde în locul lui Okafor.

În minutele 80, 84 și 87, atacantul care evoluează și pentru naționala Sloveniei a reușit să înscrie golurile care au asigurat victoria lui Salzburg, campionii fiind în acest moment lideri detașați în Bundesliga, la 9 puncte în fața locului 2 ocupat de Sturm Graz.

Portalul de specialitate transfermarkt.com arată că Benjamin Sesko are o cotă de piață de 20 de milioane de euro.

Rapid Vienna - Salzburg 2-4