Bayern Munchen câștigă la Stuttgart și revine pe primul loc în Bundesliga

AFP
Bayern Munchen a bifat sâmbătă o victorie cu 2-1 pe terenul lui VfB Stuttgart, grație unei prestații excelente a lui Matthijs de Ligt, care i-a readus pe primul loc în Bundesliga.

Stuttgart - Bayern Munchen 1-2

Apărătorul olandez a marcat primul gol în minutul 39, după ce, cu două minute mai devreme, a respins mingea de pe linia propriei porți.

Bayern, care înfruntă miercuri pe Paris St Germain în manșa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, are 49 de puncte, la egalitate cu Borussia Dortmund, învingătoare cu 2-1 în fața lui RB Leipzig vineri.

Pe când Stuttgart era la capătul puterilor, Bayern a lovit din nou, Eric Maxim Choupo-Moting a finalizat o acțiune uluitoare de trei pase care a lăsat apărarea adversă încremenită. A fost al 10-lea gol al sezonului în campionat pentru atacantul camerunez.

Statistici meci
Opta by Stats Perform

Stuttgart a reușit un gol meritat prin Juan Jose Perea în minutul 88, care a adus un pic de dramatism în finalul meciului, dar gazdele nu au reușit să mai înscrie încă o dată.

Jucătorul meciului desemnat de Flashscore: Matthijs de Ligt (Bayern Munich)