UCL: Chelsea întoarce rezultatul. Benfica face instrucție cu FC Bruges

Managerul lui Chelsea, Graham Potter, mulțumit după victoria cu 2-0 în fața Borussiei DortmundAFP
Chelsea s-a impus cu 2-0 în returul cu Borussia Dortmund din optimile de finală ale Ligii Campionilor și cu scorul general de 2-1 s-a calificat în faza următoare a competiției. În cealaltă partidă disputată marți, Benfica Lisabona a făcut instrucție cu belgienii de la FC Bruges, pe care i-a învins cu 5-1.

Chelsea a început în forță partida de pe Stamford Bridge și a dominat primul sfert de oră al întâlnirii cu Dortmund, însă fără vreun efect pe tabela de marcaj.

Germanii au echilibrat treptat partida și au avut o posesie de 71%, însă cea mai mare ocazie a oaspeților a venit în urma unei faze fixe. Marco Reus a executat foarte bine o lovitură liberă de la aproximativ 18 metri, însă Kepa a reușit să scoată de la vinclu.

Kepa a respins lovitura liberă executată de Reus
Kepa a respins lovitura liberă executată de ReusAFP

A fost un avertisment pe care Chelsea l-a luat în serios, londonezii având imediat o ocazie imensă de a deschide scorul, dar șutul lui Havertz a nimerit bara din stânga portarului Meyer.

Același Havertz a reușit să introducă mingea în poartă în minutul 38, după un șut imparabil sub bara transversală, dar golul a fost anulat pentru un offside la Sterling în faza de construcție.

Havertz trimite mingea în bară
Havertz trimite mingea în barăAFP

Fostul jucător al lui Manchester City și-a luat revanșa la finalul primei reprize, când a reușit în cele din urmă să deschidă scorul pentru Chelsea cu un șut puternic din interiorul careului, după ce inițial luftase dintr-o poziție ideală.

Londonezii au început partea a doua așa cum au terminat-o pe prima, adică în atac.

În minutul 49, arbitrul de centru indică punctul cu var după un henț comis în careu de Wolf. Havertz își asumă responsabilitatea execuției, dar șutul său întâlnește bara din stânga porții lui Meyer.

Arbitrul a decis, însă, repetarea penalty-ului, după ce un jucător al Borussiei a pătruns în careu înainte de momentul execuției și a respins mingea ricoșată din bară.

La a doua încercare Havertz nu a mai ratat și a înscris în același colț în care ratase prima dată.

Borussia a forțat egalarea pe final, însă dominarea germană a fost una mai degrabă sterilă, ocaziile de gol fiind puține la poarta lui Kepa.

Chelsea reușește astfel să întoarcă scorul din tur (0-1) și să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Benfica Lisabona - FC Bruges 5-1

În celălalt meci al serii, Benfica Lisabona s-a impus fără emoții în fața belgienilor de la FC Bruges

Scorul a fost deschis de Rafa Silva (38), Ramos a făcut dubla în minutele 45+2 și 57, iar Joao Mario (71) și Neres (77) au dus scorul la 5-0.

Golul de onoare al oaspeților a venit în minutul 87, când Meijer a reușit să-l învingă pentru prima oară în această dublă pe portarul Vlachodimos.

Benfica se impusese și în tur cu 2-0 și obține calificarea în sferturi cu scorul general de 7-1.