VIDEO. U-BT Cluj-Napoca a pierdut deplasarea de la Venezia, în EuroCup

Patrick Richard, foto apropiat, a adua 12 p clujenilor
Patrick Richard, foto apropiat, a adua 12 p clujenilor Profimedia
U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă de echipa italiană Umana Reyer Venezia, cu scorul de 95-90 (25-17, 24-21, 20-29, 26-23), marți seara, în deplasare, în Grupa A a competiției masculine de baschet EuroCup.

Campioana României a reușit să egaleze în ultimul sfert, 80-80, dar apoi gazdele au revenit la conducere și s-au impus cu 95-90.

Cei mai buni de la ”U” au fost Andrija Stipanovic, cu 15 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive, Leeonardo Meindl, 15 p, 5 rec, Stefan Bircevic, 13 p, 3 rec, Kasey Shepherd, 13 p, 6 pd, Patrick Richard, 12 p, 4 pd, și Emanuel Cățe, 10 p, 4 rec.

Derek Willis a reușit 19 p și 5 rec pentru Venezia, Mitchell Watt a contribuit cu 16 p, 4 rec, Marco Spissu a adăugat 15 p, 3 rec, 8 pd, iar Jayson Granger a marcat 12 p.

Restul partidelor din grupă vor avea loc miercuri.

”U” va juca următorul meci pe 31 ianuarie, acasă, cu game 7Bet-Lietkabelis Panevezys (Lituania).

Vezi statistica partidei

SCM ”U” Craiova, la a patra înfrângere consecutivă în FIBA Europe Cup

SCM ”U” Craiova a fost învinsă în deplasare echipa FC Porto, cu scorul de 90-64 (18-18, 26-16, 23-21, 23-9), marți seara, pe Dragao Arena, într-o partidă din Grupa I a competiției masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Echipa din Bănie a pierdut astfel și al patrulea său meci din grupă.

Craiovenii, debutanți în cupele europene, au jucat de la egal la egal doar în primul sfert, iar în ultimele zece minute au cedat complet.

Finlandezul Topias Palmi, cu 16 puncte și 3 recuperări, a fost cel mai bun de la olteni, Milivoje Mijovic a contribuit cu 12 p, 6 rec, iar Giordan Watson a reușit 12 puncte.

MVP-ul lusitanilor a fost Max Landis, cu 29 de puncte. Teyvon Myers a contribuit cu 11 p, 6 rec.

În alt meci, Cholet Basket a dispus de Niners Chemnitz cu 77-75.

FC Porto ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Cholet Basket, cu 7 puncte, Niners Chemnitz, 6 puncte, SCM ”U” Craiova, 4 puncte.

În penultimul său meci, SCM ”U” Craiova o va întâlni pe Cholet Basket, în data de 1 februarie, în Bănie.