Toți ochii pe Djokovic. Sârbul s-a calificat în optimile turneului de la Adelaide

Djokovic s-a calificat în optimile turneului de la Adelaide
Djokovic s-a calificat în optimile turneului de la AdelaideAFP
Novak Djokovic a câștigat primul meci al anului la simplu, după ce l-a învins în două seturi pe francezul Constant Lestienne în turul întâi al turneului de la Adelaide, într-o partida care a durat 1 oră și 16 minute.

Lestienne, nr. 65 în circuitul ATP, a arătat o oarecare rezistență în primul set, fiind primul care a avut șansa de a se desprinde de adversar. Nu a profitat însă, și cel care câștigat de 21 de ori un tiltu de Grand Slam și-a arătat măreția, reușind un break și câștigând primul set cu 6-3 în doar 39 de minute.

Djokovic și-a ridicat și mai mult nivelul în setul al doilea, început prin câștigarea primelor patru game-uri. Apoi, francezul a reușit să câștige un game, dar sârbul s-a impus în cele din urmă cu 6-2 și și-a asigurat locul în turul al doilea la Adelaide, după 37 minute de joc.

Djokovic va întâlni în optimi un alt francez, pe Quentin Halys, care a trecut și el în două seturi de australianul Jordan Thomson venit din calificări. Dacă va trece și de Halys, Djokovic ar putea juca în sferturi cu Denis Shapovalov, al șaptelea favorit, iar dacă îl va învinge și pe el are mari șanse ca în semifinale să-l întâlnească pe favoritul numărul 3, Daniil Medvedev.

"Pentru primul meci nu mă pot plânge. Am jucat foarte bine. Cred că primele șase game-uri au fost foarte echilibrate. Nu l-am mai întâlnit până acum pe Lestienne. Este un jucător de contraatac, nu face prea multe greșeli. Are un serviciu complicat, dar odată ce am făcut acel break la 3-2 în primul set, cred că am accelerat și am jucat un tenis foarte bun în restul meciului", a declarat Djokovic, citat de pe ATP Tour.

Djokovic concurează pe pământ australian pentru prima dată din 2021. La sfârșitul acestei luni, el va concura la Australian Open, unde a ridicat trofeul de nouă ori, un adevărat record.