Djokovic, amendat cu 8.000 de dolari după ce și-a distrus racheta în timpul finalei de la Wimbledon

Djokovic, sancționat pentru "abuz de rachetă"
Djokovic, sancționat pentru "abuz de rachetă"Profimedia
Tenismanul sârb Novak Djokovic a fost amendat cu 8.000 de dolari după ce și-a distrus racheta de unul dintre stâlpii fileului, în timpul finalei turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, pierdută duminică în fața spaniolului Carlos Alcaraz.

All England Lawn Tennis Club a confirmat că Djokovic a fost sancționat pentru "abuz de rachetă" în cursul meciului respectiv.

Djokovic și-a arătat frustrarea după ce nu a reușit să facă break pe serviciul adversarului său, iar apoi a pierdut un ghem când se afla la serviciu, în setul decisiv al întâlnirii disputate pe terenul central.

Arbitrul Fergus Murphy, care mai devreme îl atenționase pe sârb pentru depășirea timpului, a emis imediat un avertisment pentru o încălcare a codului.

Dezamăgirea lui Djokovic a crescut pe măsură ce tânărul său adversar (20 de ani), numărul unu mondial, a profitat din plin pentru a obține victoria cu 1-6, 7-6 (8-6), 6-1, 3-6, 6-4, după patru ore și 42 de minute de joc.

Carlos Alcaraz și-a trecut în palmares al doilea său titlu de Mare Şlem, după cel de la US Open 2022, împiedicându-l totodată pe Novak Djokovic să cucerească al 24-lea său trofeu major.