Carlos Alcaraz este noul rege de la Wimbledon: ”Un vis devenit realitate”

Carlos Alcaraz din Spania sărbătorește victoria în fața lui Novak Djokovic din Serbia.AFP
Carlos Alcaraz l-a învins pe Novak Djokovic, de șapte ori campion, și a cucerit duminică primul său titlu la Wimbledon, spulberând visul sârbului de a obține a 24-a coroană de Grand Slam, un record.

Alcaraz, numărul unu mondial, și-a revenit după ce a pierdut primul set și a salvat o minge de set în cel de-al doilea pentru a câștiga cu 1-6, 7-6 (8/6), 6-1, 3-6, 6-4 după patru ore și 42 de minute pe terenul central.

Acesta este al doilea titlu major pentru spaniolul în vârstă de 20 de ani, după titlul de la US Open de anul trecut, devenind al treilea cel mai tânăr campion masculin de la Wimbledon.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Rezultatul va stârni, de asemenea, speculații febrile cu privire la începutul unei schimbări de generație, Djokovic, în vârstă de 36 de ani, purtând torța celor "trei mari" acum că Roger Federer s-a retras și Rafael Nadal este pe tușă, poate definitiv.

Campionul de la Australian Open și French Open, Djokovic, a fost în cursa pentru a egala recordul lui Federer de opt titluri de la Wimbledon și pentru a egala recordul all-time al lui Margaret Court de 24 de titluri de Slam.

Spaniolul Carlos Alcaraz sărbătorește victoria în fața sârbului Novak Djokovic
Spaniolul Carlos Alcaraz sărbătorește victoria în fața sârbului Novak DjokovicAFP

Când a câștigat primul său turneu major, la Australian Open în 2008, Alcaraz nu împlinise încă trei luni de la a cincea aniversare.

"Mă inspiri foarte mult", i-a spus Alcaraz lui Djokovic după ce a devenit al treilea spaniol câștigător al titlului, călcând pe urmele lui Manuel Santana în 1966 și Nadal în 2008 și 2010.

"Am început să joc tenis urmărindu-te. De când m-am născut, tu deja câștigai turnee. Este uimitor", a adăugat el cu un zâmbet după ce a reușit 66 de lovituri câștigătoare în fața sârbului, compensând cele 45 de erori neforțate ale acestuia.

”E un vis devenit realitate. E nemaipomenit să câștigi, dar chiar dacă aș fi pierdut aș fi fost foarte mândru de mine și de ce am făcut. Este incredibil pentru mine să fiu aici. Sunt mândru de mine și de echipa mea, de munca pe care o depunem zilnic”, a afirmat Alcaraz.

Djokovic a jucat a noua sa finală la Wimbledon și a 35-a la turneele majore, în timp ce pentru Alcaraz a fost doar a doua finală la Slamuri, după cea de la US Open.

"Ce calitate la finalul meciului, când a trebuit să servești", a declarat Djokovic, care urmărea a cincea coroană consecutivă la Wimbledon.

"O meriți”

"Ai reușit câteva lovituri importante în situații importante și o meriți absolut. Uimitor.

"În ceea ce mă privește, niciodată nu-ți place să pierzi astfel de meciuri, dar cred că atunci când toate emoțiile se vor așeza, va trebui să fiu foarte recunoscător.

"Am câștigat multe meciuri strânse și apropiate în trecut aici, ca să numesc câteva. 2019 împotriva lui Roger. Poate că ar fi trebuit să pierd câteva finale pe care le-am câștigat, așa că poate că acum suntem chit."

Sârbul a intrat în meci fără să fi pierdut pe terenul central de la înfrângerea din finala din 2013 în fața lui Andy Murray și a lovit cu o precizie implacabilă în primul set.

Alcaraz, care a fost paralizat de crampe în înfrângerea suferită în fața lui Djokovic în semifinala de la Roland Garros din iunie, nu a reușit să se acomodeze și a oferit o șansă de break chiar în game-ul de deschidere.

Carlos Alcaraz din Spania returnează mingea către Novak Djokovic din Serbia
Carlos Alcaraz din Spania returnează mingea către Novak Djokovic din SerbiaAFP

Șansă de aur

Djokovic a profitat și a luat un avans de 5-0, în urma unui dublu break, înainte ca spaniolul să puncteze pe tabelă.

A fost prea puțin, prea târziu, Djokovic și-a adjudecat primul set cu un smash, dar Alcaraz s-a eliberat în cele din urmă de emoții și a făcut break pentru 2-1 în setul al doilea.

Spaniolul Carlos Alcaraz reacționează în timp ce joacă împotriva sârbului Novak Djokovic în timpul finalei de tenis masculin de simplu în ultima zi a turneului de la Wimbledon 2023AFP

Djokovic a ripostat direct în al treilea game, înainte de a salva o minge de break în al patrulea, ieșind învingător dintr-un raliu de 29 de lovituri.

Sârbul a fost avertizat pentru o încălcare a timpului de serviciu în tie-break înainte de a salva o minge de set.

Novak Djokovic din Serbia îi returnează mingea lui Carlos Alcaraz din Spania
Novak Djokovic din Serbia îi returnează mingea lui Carlos Alcaraz din SpaniaAFP

Alcaraz nu a avut nevoie de o a doua invitație și a transformat o minge de set pentru a egala disputa cu o lovitură de rever câștigătoare.

Setul maraton a durat 85 de minute, iar Djokovic a pus capăt unei serii de 15 tie-break-uri câștigate la rând la turneele majore.

Alcaraz a făcut break în primul game al setului al treilea și din nou după un al cincilea game epuizant de 26 de minute, care a ajuns la 13 game-uri și în care Djokovic a salvat șase mingi de break înainte de a ceda la a șaptea.

Alcaraz a continuat cu un joc de serviciu rapid, care a durat doar două minute și a făcut din nou break în fața campionului în exercițiu, pentru a prelua conducerea cu 2-1.

Novak Djokovic din Serbia servește împotriva lui Carlos Alcaraz din Spania în timpul finalei de simplu masculinAFP

Djokovic s-a certat cu arbitrul Fergus Murphy în legătură cu monitorizarea timpului de serviciu, înainte de a lua o pauză lungă de vestiar înainte de setul al patrulea.

Pauza a făcut minuni, iar sârbul a făcut două break-uri în set, egalând finala grație celei de-a șaptea duble greșeli a lui Alcaraz din finală.

Djokovic a irosit o șansă de aur de a face break pentru 2-0 în decisiv cu un smash puternic, iar Alcaraz l-a făcut imediat să plătească, făcând break pentru 2-1.

Prințesa de Wales, Catherine a Marii Britanii, îi prezintă trofeul câștigătorului spaniolului Carlos AlcarazAFP

Un Djokovic frustrat a mai primit un alt avertisment pentru încălcarea codului, pentru că și-a distrus racheta de stâlpul fileului, înainte de a fi condus cu 3-1.

Alcaraz a fost imposibil de oprit și a obținut o victorie istorică după ce Djokovic a îngropat un forehand în fileu.