Jaqueline Cristian a câștigat turneul ITF de la Zagreb

Jaqueline Cristian a câștigat turneul de la Zagreb
Jaqueline Cristian a câștigat turneul de la ZagrebProfimedia
Jaqueline Cristian a câștigat turneul ITF de la Zagreb, dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a obținut două victorii sâmbătă, în semifinale și în finală.

Jaqueline Cristian (24 ani, 159 WTA), a treia favorită, a dispus în penultimul act de jucătoarea franceză Carole Monnet cu 6-4, 6-3. Românca a obținut victoria după o oră și 20 de minute în fața adversarei sale (21 ani, 203 WTA), a șaptea pe lista capilor de serie.

În finală, Jaqueline Cristian a învins-o pe germanca Ella Seidel (18 ani, 482 WTA) cu 6-1, 3-6, 7-6 (7/0), după aproape două ore de joc (1 h 52 min).

Românca a dominat primul set, adjudecat cu 6-1, apoi Seidel, care în primul tur trecuse de Miriam Bulgaru (3-6, 7-5, 7-5), a controlat actul secund, câștigat cu 6-3. Jaqueline a început bine setul decisiv și a condus cu 2-0, dar Seidel a reușit să întoarcă scorul și a servit pentru meci, la 6-5, însă Cristian a realizat break-ul și s-a impus clar în tiebreak, cu 7-0.

Jaqueline Cristian a încheiat cu 8 ași, față de 2 ai adversarei, fiecare având câte 3 duble greșeli.

Jaqueline Cristian și-a trecut astfel în palmares al treilea titlu ITF din 2023 și al doilea W60 după cel de la Trnava. Ea are în palmares 14 titluri ITF, cel mai important fiind obținut anul trecut la Le Neubourg (W80).