Jaqueline Cristian și Andreea Prisăcariu, adversare în semifinale la Palmanova (ITF)

Jaqueline Cristian este a cincea favorită a turneului din Palmanova
Jaqueline Cristian este a cincea favorită a turneului din PalmanovaProfimedia
Jucătoarele române de tenis Jaqueline Cristian și Andreea Prisăcariu se vor înfrunta în semifinalele turneului ITF de la Palmanova (Spania), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după victoriile obținute vineri, în sferturile de finală.

Jaqueline Cristian (24 ani, 204 WTA), a cincea favorită, a trecut de belgianca Marie Benoit (28 ani, 199 WTA), cap de serie numărul patru, cu 7-6 (7/2), 6-1, în aproape două ore de joc (1 h 52 min).

Andreea Prisăcariu (23 ani, 443 WTA), venită din calificări, a a reușit să o învingă pe Ekaterina Gorgodze, din Georgia (31 ani, 250 WTA), cu 0-6, 6-4, 6-2, după două ore și 19 minute.

Nonconformista jucătoare română a început catastrofal, pierzând primul set la zero, dar apoi a jucat din ce în ce mai bine, obținând o victorie nescontată.

Cristian și Prisăcariu s-au înfruntat o singură dată în circuitul profesionist, în 2017, în optimi la Mamaia, cu 6-3, 4-6, 6-2.

Alexandra Cadanțu-Ignatik (32 ani, 220 WTA) a fost învinsă în sferturi de spaniola Leyre Romero Gormaz (20 ani, 176 WTA), principala favorită, cu 6-7 (3/7), 6-1, 6-2, după mai bine de trei ore de joc (3 h 19 min).

Miriam Bulgaru (24 ani, 254 WTA) a fost întrecută și ea în sferturi de belarusa Irina Şimanovici (25 ani, 221 WTA), cu 6-1, 6-4, într-o oră și 27 de minute. Şimanovici are acum 2-1 în meciurile directe.