Andreea Prisăcariu și Oana Gavrilă s-au calificat în optimi la Palmanova (ITF)

Andreea Prisăcariu a învins-o în două seturi pe spaniola Lucia Cortez Llorca
Andreea Prisăcariu a învins-o în două seturi pe spaniola Lucia Cortez LlorcaProfimedia
Jucătoarele române de tenis Andreea Prisăcariu și Oana Gavrilă, venite din calificări, au reușit să acceadă, miercuri, în optimile de finală ale turneului ITF de la Palmanova (Spania), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari.

Prisăcariu (23 ani, 443 WTA) a dispus în primul tur de o reprezentantă a gazdelor, Lucia Cortez Llorca (22 ani, 460 WTA), cu 6-3, 6-2, după o oră și 28 de minute, profitând și de cele 12 duble greșeli ale adversarei. În optimi, Prisăcariu o va înfrunta pe malteza Francesca Curmi.

Oana Gavrilă (24 ani, 489 WTA) a învins-o pe jucătoarea sud-coreeană Yeon Woo Ku (20 ani, 411 WTA), cu 2-6, 7-6 (7/5), 6-4, după două ore și 44 de minute. Următoarea sa adversară va fi belgianca Marie Benoit, care a întrecut-o pe Cristina Dinu în primul tur.

La dublu, Oana Gavrilă și Ioana Loredana Roșca, favoritele numărul patru, s-au calificat în sferturi, prin victoria cu 6-3, 6-1 în fața cuplului Ida Johansson (Suedia)/Teja Tirunelveli (SUA).

În optimi la simplu s-au calificat marți alte trei românce, Jaqueline Cristian (adversara ei va fi Irene Burillo Escorihuela), Alexandra Cadanțu-Ignatik (Alice Rame) și Miriam Bulgaru (Cagla Buyukakcay).