Eva Ionescu (16 ani) a pierdut finala turneului ITF de la Bucureşti

Eva Ionescu - Emily Welker 1-6, 3-6
Eva Ionescu - Emily Welker 1-6, 3-6Agerpres
Tânăra jucătoare română de tenis Eva Ionescu (16 ani) a fost învinsă de germanca Emily Welker, cap de serie numărul şase, cu 6-1, 6-3, duminică, în finala turneului ITF de la Bucureşti (Future Open by Samsung AI), dotat cu premii totale de 15.000 de dolari şi organizat de CS North Tennis.

Ionescu (1.141 WTA), dublă medaliată la FOTE 2022, la Banska Bystrica (argint la dublu mixt şi bronz la simplu), s-a înclinat după o oră şi 27 de minute, la prima sa finală ITF din carieră.

Welker (28 ani), aflată pe locul 832 în lume, a obținut primul său titlu ITF din carieră.

Titlul la dublu a fost câştigat de româncele Ştefania Bojică şi Cara Maria Meşter, sâmbătă, după 0-6, 6-4, 10-8 în finala cu cuplul Ioana Konstantinova (Bulgaria)/Kristiana Sidorova (Rusia/N.4).