Sfârșit de drum pentru Jaqueline Cristian la Roland Garros. Românca, eliminată de Ostapenko

Ostapenko - Cristina Jaqueline 6-4, 7-5
Ostapenko - Cristina Jaqueline 6-4, 7-5AFP
Jaqueline Cristian a fost eliminată de la Roland Garros. Românca a fost învinsă de Jelena Ostapenko, scor 6-4, 7-5.

Sportiva româncă în vârstă de 25 de ani din România a fost învinsă de câștigătoarea ediției din urmă cu șapte ani, letona Jelena Ostapenko, cu scorul de 6-4, 7-5.

Partida a fost una strânsă, cu multe momente în care Jaqueline Cristian a avut șanse reale de a se desprinde și chiar de a câștiga. În primul set, românca a condus cu 4-2, însă Ostapenko a demonstrat experiența superioară, reușind să întoarcă situația în favoarea sa. De asemenea, în setul secund, Cristian a avut un avantaj de 3-1 la game-uri, dar letonei i-a revenit rapid avantajul, câștigând setul și meciul.

Această înfrângere a fost o dezamăgire pentru Jaqueline Cristian, care a arătat un joc bun și a avut momente de dominare în fața unei adversare mult mai experimentate. Cu toate acestea, eliminarea de la Roland Garros vine și cu o recompensă financiară, românca plecând din Paris cu un cec în valoare de 73.000 de euro.