Maestrul și învățăcelul. Djokovic îi predă o lecție de tenis tânărului Ben Shelton

Novak Djokovic
Novak DjokovicAFP
Novak Djokovic a obținut o nouă șansă de a se bate pentru un nou record de 24 de titluri de Grand Slam, după ce l-a învins vineri pe americanul Ben Shelton în trei seturi, și s-a calificat în a zecea sa finală la US Open. Djokovic a pus capăt parcursului lui Shelton (20 de ani), învingându-l cu 6-3, 6-2, 7-6 (7/4) și pregătind o posibilă repetare a finalei de la Wimbledon împotriva lui Carlos Alcaraz, care îl va înfrunta pe Daniil Medvedev în cealaltă semifinală.

"O altă finală de Grand Slam. Nu pot fi mai fericit de unde sunt", a declarat Djokovic, care va reveni pe primul loc în lume după US Open.

"Mă aștept la cel mai greu meci al turneului pentru mine, indiferent de cine va fi peste fileu".

Djokovic, în vârstă de 36 de ani, încearcă să devină cel mai vârstnic campion masculin de la New York în era Open, ceea ce i-ar permite, de asemenea, să egaleze recordul all-time al lui Margaret Court pentru cele mai multe titluri majore la simplu.

Sârbul a câștigat acum 22 din ultimele sale 23 de semifinale de Grand Slam. El a cucerit ultimul dintre cele trei titluri ale sale la US Open în 2018.

Djokovic a ajuns pentru a treia oară în finală la toate cele patru turnee majore în același an. El va încerca să cucerească trei Grand Slam-uri în același sezon pentru a patra oară în cariera sa.

Aflat pentru prima dată în fața lui Shelton, cu acoperișul de pe Arthur Ashe Stadium închis din cauza amenințării de ploaie, Djokovic a dat prima lovitură prin break pentru un avantaj de 4-2 în setul inaugural.

Shelton a dat dovadă de un curaj extraordinar pentru a salva patru mingi de set pe serviciul său la 2-5, reușind un punct de break în game-ul următor, doar pentru ca Djokovic să încheie setul la a cincea încercare.

Numărul 47 mondial i-a oferit lui Djokovic două mingi de break la 2-2 în setul al doilea, iar sârbul și-a consolidat avantajul cu un al doilea break și s-a distanțat la două seturi, după ce Shelton a trimis în fileu un retur cu reverul.

O lovitură de forehand câștigătoare i-a oferit lui Djokovic un alt break pentru a deschide setul al treilea, dar Shelton a făcut un act de sfidare în ultima parte a setului, egalând la 4 și a avut chiar o minge de set în al zecelea game.

Shelton a salvat apoi o minge de meci pentru a face break și pentru a trimite setul în tie-break, înainte ca Djokovic să încheie partida și să se califice în cea de-a 36-a finală de Grand Slam.