Spania, eliminată de la United Cup după înfrângerea în fața Poloniei

Hubert Hurkacz şi Iga Swiatek
Hubert Hurkacz şi Iga SwiatekProfimedia
Spania a fost eliminată de la United Cup în faza grupelor după ce a cedat luni în fața Poloniei cu scorul de 2-1, în meciul decisiv de dublu mixt Hubert Hurkacz şi Iga Swiatek trecând de Alejandro Davidovich şi Sara Sorribes, în oraşul australian Perth.

Primul meci de simplu a adus victoria lui Davidovich (26 ATP) în fața lui Hurkacz (9 ATP), cu 3-6, 6-3, 6-4. În a doua partidă de simplu, Swiatek, liderul mondial, a învins-o uşor pe Sorribes (53 WTA), cu 6-2, 6-1. Meciul de dublu mixt s-a încheiat cu o victorie zdrobitoare a polonezilor, 6-0, 6-0.

Spania a terminat pe locul doi în Grupa A, în spatele Poloniei şi înaintea Braziliei, pe care a învins-o în prima zi. Spania este eliminată pentru că în sferturile de finală merg doar câştigătoarele grupelor alături de cele mai bune două echipe de pe locul 2, iar ibericii au un bilanț mai slab decât Norvegia sau China.

Tot luni, în Grupa F, Norvegia a învins Croația cu 2-1 la Sydney mai ales grație lui Casper Ruud, locul 11 mondial. Croația a condus după ce Donna Vekic (24 WTA) a trecut de Malene Helgo (544 WTA), cu 7-5, 3-6, 6-3.

Ruud, fostul număr 2 mondial, a avut apoi câştig de cauză în fața lui Borna Coric (37 ATP), 6-4, 6-1, apoi, la dublu mixt, el şi Ulrikke Eikeri au trecut de Vekic şi Ivan Dodig, 6-2, 3-6, 10-7.

Sâmbătă, Norvegia a pierdut cu 2-1 în fața Olandei. Norvegia se va califica în sferturi în cazul în care Croația va învinge marți Olanda cu 2-1. În această situație, echipele vor fi departajate de numărul de seturi câştigate.

La United Cup, care înlocuieşte fosta Hopman Cup, participă 18 națiuni repartizate în şase grupe, cu meciuri la Perth şi Sydney.

Primele clasate din cele şase grupe şi cele mai bune două echipe de pe locurile secunde se califică în sferturile de finală, prevăzute între 3 şi 5 ianuarie. Semifinalele au loc pe 6 ianuarie la Sydney, iar finala pe 7 ianuarie, tot la Sydney.