Monfils îl învinge pe Tsitsipas și se alătură lui Medvedev și Raonic în turul trei la Toronto

Gael Monfils în meciul cu Stefanos Tsitsipas de la Toronto
Gael Monfils în meciul cu Stefanos Tsitsipas de la TorontoReuters
Gael Monfils (36 de ani) a dat timpul înapoi și l-a învins pe Stefanos Tsitsipas (24 de ani) cu 6-4, 6-3, la Openul Canadei, în timp ce Daniil Medvedev (27 de ani) a început bine primul său turneu de pregătire pentru US Open, iar favoritul local, Milos Raonic (32 de ani), s-a calificat fără probleme în turul al treilea.

Monfils a salvat toate cele trei mingi de break cu care s-a confruntat și i-a furat serviciul lui Tsitsipas de trei ori, inclusiv în ultimul game, pentru a-l elimina pe numărul patru mondial în 85 de minute.

Declarații Monfils după meci
Flashscore

Victoria francezului, care a jucat doar al 11-lea meci al anului din cauza unei accidentări, a marcat prima sa victorie cu un jucător din top 10 de când l-a învins pe rusul Medvedev în turul al treilea anul trecut la Indian Wells.

Cele mai importante momente din Monfils - Tsitsipas
Flashscore

Medvedev, al doilea favorit, care a concurat pentru prima dată de la înfrângerea suferită în fața lui Carlos Alcaraz în semifinalele turneului de la Wimbledon, a dominat jocul de pe linia de fund a terenului în timpul victoriei cu 6-2, 7-5 în fața italianului Matteo Arnaldi, venit din calificări.

Fostul campion Medvedev, al cărui unic titlu de Grand Slam a fost obținut la US Open 2021, a salvat cele trei mingi de break cu care s-a confruntat împotriva lui Arnaldi și a produs 29 de lovituri câștigătoare, obținând victoria în 86 de minute.

În altă acțiune, Mackenzie McDonald a salvat singurele două mingi de break cu care s-a confruntat pentru o victorie cu 6-4, 6-3 în fața lui Rublev, numărul șapte mondial, care a pregătit o confruntare în optimi de finală cu Raonic, care joacă în ceea ce ar putea fi ultimul său turneu pe teren propriu.

Raonic, care a primit un wildcard pentru a participa la turneu, a continuat să se impună în primul tur în fața lui Frances Tiafoe, al nouălea favorit, cu o victorie cu 6-4, 6-3 în fața japonezului Taro Daniel, venit din calificări, și a reușit 52 de ași în ambele meciuri.

În doar al șaselea său meci de când a revenit în circuit în iunie, după ce a ratat cea mai mare parte a celor două sezoane din cauza unei serii de accidentări, Raonic a reușit să rupă serviciul lui Daniel o dată în fiecare set, în drumul spre victorie.

Americanul Taylor Fritz, al optulea favorit, care a continuat titlul de la Atlanta cu o participare în semifinale săptămâna trecută la Washington, a avansat cu o victorie cu 7-6(7), 3-6, 6-3 în fața francezului Ugo Humbert.