”Nu le-am făcut nimic!”. Reacție nervoasă a lui Medvedev la adresa publicului de la Paris

Medvedev a avut un conflict cu publicul de pe arena din Paris
Medvedev a avut un conflict cu publicul de pe arena din ParisAFP
În turul secund al Mastersului de la Paris, Daniil Medvedev a fost învins în trei seturi de bulgarul Grigor Dimitrov, scor 3-6, 7-6 (4), 6-7 (2), la capătul unui meci dramatic care a durat aproape 3 ore.

Grigor Dimitrov - Daniil Medvedev 6-3, 6-7 (4), 7-6 (2)

Un episod neplăcut s-a consumat însă în setul secund, în momentul în care jucătorul rus a ratat două mingi de set, Dimitrov restabilind egalitatea.

Medvedev a cedat nervos și a dat cu racheta de pământ, moment în care publicul prezent pe arenă a început să îl huiduie.

Apoi, aflat la serviciu, rusul s-a îndreptat nervos către arbitru și i-a comunicat faptul că nu va mai juca dacă nu vor fi luate măsuri în ceea ce privește comportamentul spectatorilor. În discursul său, Medvedev i-a jignit pe cei din public, fapt care a dus la și mai multă tensiune în arenă.

"Ei fluieră. Eu nu voi juca când ei mă fluieră. Sunt proști, tot fluieră când joc și nu am făcut nimic!", i-a spus Medvedev arbitrului.

Sportivul s-a calmat și a trimis meciul în decisiv, acolo unde a salvat 6 mingi de meci, duelul ajungând din nou în tie-break. De această dată, bulgarul Dimitrov nu a mai cedat și s-a impus cu 7-2.

Conflictul dintre Medvedev și fanii prezenți pe arena din Paris a continuat, jucătorul rus arătând semne obscene în momentul în care a părăsit terenul de joc.