Pegula o spulberă pe Samsonova în finala Canadian Open

Pegula s-a impus în finala Canadian Open
Pegula s-a impus în finala Canadian OpenAFP
Jessica Pegula, a patra favorită, s-a impus de o manieră categorică în finala turneului Canadian Open, în fața Liudmilei Samsonova, scor 6-1, 6-0.

Jessica Pegula - Liudmila Samsonova 6-1, 6-0

În timp ce Pegula a jucat un tenis de excepție de la început, ea a avut și un avantaj, având în vedere că Samsonova a trebuit să joace meciul la aproximativ două ore după ce a învins-o pe Elena Rybakina, a treia favorită, într-o semifinală amânată de ploaie, care trebuia să se joace sâmbătă.

"Este greu, e nasol, îmi pare rău că nu am putut juca pe un teren mai corect", a declarat Pegula după ce și-a asigurat al doilea titlu WTA 1000.

Pegula, care a învins-o pe partenera de dublu Coco Gauff și pe numărul unu mondial Iga Swiatek în drumul spre finală, a fost în mod clar cea mai odihnită dintre cele două jucătoare și nu a durat mult până când programarea nefericită și-a arătat impactul.

Pegula - Samsonova
Flashscore/WTA

Americanca a avut un procent perfect de 100% la punctele pe care le-a câștigat la primul serviciu, a făcut break de cinci ori și nu s-a confruntat niciodată cu o minge de break, încheind victoria unilaterală în 49 de minute.

Pegula a avut controlul pe tot parcursul meciului, deoarece a avut un dublu break înainte de a încheia primul set pe serviciul ei și nu a întâmpinat nicio rezistență din partea Samsonovei în setul secund.

Pegula a fost conștientă de avantajul pe care l-a avut în acest meci și a ținut să dea credit rusoaicei cap de serie 15, al cărei drum spre finală a inclus și o victorie în fața campioanei în exercițiu de la Australian Open și numărul doi mondial, Aryna Sabalenka.

"A avut niște victorii uimitoare, două victorii în top 10, învingând două fete care sunt unele dintre cele mai bune jucătoare din lume, în top cinci în acest moment, și câștigând Grand Slam-uri", a spus Pegula.

"Pentru mine, ea ar trebui să fie o jucătoare de top 10, sper să ajungă acolo, a avut rezultate foarte bune. Așa că felicitări pentru ea și îmi pare rău că nu a fost așa cum ar fi trebuit să fie, dar cred că așa se întâmplă uneori".