Sinner se impune în fața lui Rune la capătul unui meci maraton și așteaptă duelul cu Tsitsipas

Jannik Sinner ajunge în semifinalele de la Monte Carlo
Jannik Sinner ajunge în semifinalele de la Monte CarloAFP
Italianul Jannik Sinner (22 de ani - locul 2 ATP) a acces în semifinalele de la ATP Monte Carlo, după ce în faza sferturilor l-a învins în trei seturi pe danezul Holger Rune (20 de ani - locul 7 ATP), scor 4-6, 7-6 (8-6), 3-6.

Holger Rune - Jannik Sinner 4-6, 7-6 (8-6), 3-6

După două ore și 42 de minute de joc, liderul mondial s-a impus la capătul unui duel extrem de strâns în fața sportivului antrenat de Patrick Mouratoglou.

În primul set, diferența a făcut-o un singur break reușit de Sinner la 2-3, italianul reușind să intre în avantaj.

Setul secund a fost unul dintre cele mai strânse în cadrul acestui turneu, ambii jucători luptând pentru fiecare punct. Rune a restabilit egalitatea în urma tiebreak-ului.

În decisiv, Rune a cedat a doua oară serviciul la scorul de 3-5, în vreme ce Sinner a ieșit învingător și a reușit totodată o performanță remarcabilă: este primul jucător din istorie care reușește să ajungă cel puțin în faza semifinalelor în cadrul celor trei turnee ATP de 1.000 de puncte: (Miami - câștigător al trofeului, Indian Wells - eliminat în semifinale de Carlos Alcaraz și prezentul turneu de la Monte Carlo).

Se anunță un duel intens și în semifinale, Sinner urmând să îl întâlnească pe grecul Stefanos Tsitsipas.