Primii doi favoriți, eliminați! Ruud trece de Djokovic și îl va întâlni în finală pe Tsitsipas

Ruud a obținut prima victorie din carieră în fața lui Djokovic
Ruud a obținut prima victorie din carieră în fața lui DjokovicProfimedia
Novak Djokovic a fost aproape de o revenire senzațională, în semifinala contra norvegianului Casper Ruud, la ATP Masters 1000 de la Monte Carlo.

Novak Djokovic - Casper Ruud 4-6, 6-1, 4-6

Djokovic (1 ATP) a pierdut primul set, însă a revenit și s-a impus categoric în setul doi, în doar 39 de minute, scor 6-1. Setul decisiv a fost plin de dramatism. Sârbul a fost condul cu 4-1 și se părea că Ruud se îndreaptă spre finală. Liderul mondial însă a revenit în forță și a restabilit egalitatea la patru. Ruud și-a câștigat apoi serviciul și s-a apropiat din nou de finală.

Statistici
StatisticiFlashscore

Pe propriul serviciu, Djokovic a fost nesigur și a greșit primele trei mingi, oferindu-i lui Ruud trei șanse de meci. A urmat un as al sârbului și un lob prea lung al lui Ruud și părea că Djokovic va prelungi partida. O dublă greșeală i-a năruit însă speranțele și i-a oferit norvegianului prima victorie din meciurile directe.

Casper Ruud îl va întâlni în finală pe Stefanos Tsitsipas, care a trecut în semifinale de Jannik Sinner (2 ATP).

Finala turneului ATP Masters de la Monte Carlo va avea loc duminică.