Simona Halep are un munte de urcat după pauza lungă:” Nu m-am mișcat 4 zile după primul meci”Profimedia
Revenită în circuit după un an și 7 luni, Simona Halep se pregătește pentru debutul în sezonul de zgură 2024. Fosta lideră a ierarhiei mondiale a povestit ce a simțit în zilele de după meciul cu Paula Badosa de la WTA Miami.

Scandalul de dopaj este în urmă, iar Simona a ieșit victorioasă după ce TAS i-a micșorat pedeapsa și a reabilitat-o sportiv și moral.

Greul, însă, abia acum începe. Lipsa meciurilor constante și a turneelor își pun amprenta pe condiția fizică a româncei.

Primul meci, cel contra spanioloacei Paula Badosa a lăsat o impresie bună. Simona putea chiar câștiga partida după ce a avut set adjudecat.

Meciul a lăsat, însă, urme, iar Halep a dezvăluit cum s-a simțit după confruntare.

Am avut 4 zile în care nu am putut să mă mișc. Niște dureri musculare pe care nu le-am mai întâlnit niciodată înainte”.

”Primele zile după un meci de după aproape doi ani, este greu. Și l-am simțit cu vârf și îndesat” a declarat Halep pentru DigiSport.

Revenirea pe zgură așteptată cu nerăbdare

Înaintea turneului de la Madrid, unde beneficiază de wild card, Simona își va face revenirea pe zgură în Portugalia,  la Oeiras, un turneu mai mic, din categoria WTA 125, care are loc în perioada 15-21 aprilie.

Sportiva se pregătește intens alături de antrenorul Carlos Martinez.

Prima săptămână a fost una de succes, ne-am antrenat foarte bine și pot să zic că îmi revin, încet - încet. Dar mai am mult până să ajung la nivelul meu” a anunțat Simona Halep

"Săptămâna viitoare o să am primul meci pe zgură și sunt extrem de nerăbdătoare și sunt și foarte emoționată, în același timp. Nu știu ce va fi și cum va fi”

Nu am nimic de pierdut, nimic de demonstrat și vreau doar să mă bucur de tenis și să revin acolo unde am mai fost", a încheiat Simona Halep.

Simona s-a retras din echipa de Billie Jean King Cup a României, tricolorele urmând să întâlnească Ucraina în zilele de 12 și 13 aprilie, pe zgură, la Fernaninda Beach (Florida, SUA).

Fosta lideră WTA a invocat probleme medicale (la umăr) după participarea la WTA Miami.