Aryna Sabalenka, victorie clară în meciul cu învingătoarea Simonei Halep, la Miami

Aryna Sabalenka și Paula Badosa
Aryna Sabalenka și Paula BadosaProfimedia
Jucătoarea din Belarus s-a calificat în turul 3 al turneului WTA 1000 de la Miami, după ce a trecut cu lejeritate de Paula Badosa din Spania, scor 6-4, 6-3.

Aryna Sabalenka a arătat un tenis de calitate și o forță mentală ieșită din comun, în condițiile în care meciul s-a jucat la câteva zile de la decesul fostului său iubit, Kosntantin Koltsov.

Cele două sportive ar fi trebui să intre pe teren la ora 11:00 la Miami, dar ploaia le-a amânat întâlnirea  mai bine de 6 ore.

În primul set s-a mers cu serviciul până la 3-3, moment în care Sabalenka a reușit să facă un break, pe care și l-a consolidat imediat.

Bielorusa a ratat apoi mai multe șanse de a închide setul pe serviciul adversarei, care s-a apropiat la 4-5, dar a reușit să-și adjudece prima manșă pe propriul serviciu cu 6-4.

Diferența de valoare și de formă s-a văzut și mai mult în setul 2. La 1-1, Sabalenka a reușit un nou break și apoi s-a distanțat la 3-1.

În cele din urmă ea s-a impus în fața ibericei cu 6-4, 6-3, după o oră și 24 minute de joc.

Cele două au fost sobre tot meciul, cu excepția momentului de la fileu, la final, de partidă când s-au îmbrățișat la fileu și au schimbat câteva cuvinte.

În turul 3, Aryna Sabalenka se va duela cu Anhelina Kalinina, care s-a impus în fața Carolinei Wozniacki, după o revenire de senzație.

Cu victoria în fața Paulei Badosa, Aryna Sabalenka are acum 25 de victorii în meciuri la turnee WTA 1000 începând cu 2023, devenind a patra jucătoare care reușește acest lucru, după Iga Swiatek (40), Elena Rybakina (34) și Cori Gauff (26).

Sabalanka a mai participat de 5 ori la turneul din Florida și cel mai departe a ajuns până în sferturile de finală.

Bielorusa a atins de două orie această fază: în 2021 a pierdut la Ash Barty și în 2023 a pierdut la Sorana Cîrstea.

O altă favorită care a intrat pe teren imediat ce ploaia a permis a fost Cori Gauff, favorita 3 a competiției.

Americanca a avut nevoie de numai o oră și 18 minute pentru a o învinge pe Nadia Podoroska, scor 6-1, 6-2.

Pentru un loc în optimi, Gauff va juca împotriva franșuzoaicei Oceane Dodin.