Semifinală de vis la Miami! Medvedev vrea revanșa cu Sinner după înfrângerea de la Australian Open

Daniil Medvedev la Miami Open
Daniil Medvedev la Miami Open Profimedia
Daniil Medvedev s-a calificat în semifinale la Miami Open. Rusul îl va întâlni pe Jannik Sinner într-o reeditare a finalei Australian Open câștigată de italian.

Numărul 4 ATP, Daniil Medvedev, s-a impus cu 6-2, 7-6 în duelul cu chilianul Nicolas Jarry, în sferturile de finală ale turneului din Florida, şi a ajuns la 18 victorii în 21 de partide, în 2024.

Rusul a început perfect partida şi a comis doar 3 greșeli neforţate în primul set, însă în manşa secundă a avut parte de o opoziţie mult mai puternică din partea sud-americanului.

În final, câştigătorul de la US Open 2021 merge în penultimul act al competiţiei fără set pierdut, dar misiunea lui va fi una foarte complicată.

Adversar îi va fi Jannik Sinner, cel mai în formă jucător al sezonului.

Sinner a câștigat 33 din ultimele 35 de meciuri, pierzând doar în fața lui Novak Djokovic, nr. 1 mondial (finala ATP Finals 2023) și a lui Carlos Alcaraz, nr. 2 mondial (semifinala de la Indian Wells 2024).

Meciul din semifinale va fi o reeditare a finalei Australian Open 2024, unde elevul lui Darren Cahill a revenit de la 0-2 la seturi pentru a ridica primul trofeu de Grand Slam al carierei.

Rusul a dezvoltat un adevărat complex. Sinner l-a învins în ultimele 4 partide directe de până acum.

Cu succesul contra lui Jarry, Medvedev a ajuns la un procentaj de 45% semifinale făcute la turneele ATP 1000 pe hard, din 2020 până în prezent, cel mai bun procentaj printre jucătorii din circuit.