Favoriții cad pe capete la Miami Open! Patru dintr-o lovitură

Stefanos Tsitsipas
Stefanos TsitsipasProfimedia
Zi nefastă pentru capii de serie la turneul ATP 1000 de la Miami. Partidele începute vineri și întrerupte de ploaie s-au reluat cu întârziere mare sâmbătă, tot din cauza condițiilor meteo.

Trei favoriți americani au părăsit Miami Open încă din turul 2 .

E vorba despre Taylor Fritz, Frances Tiafoe și Tommy Paul, care au fost urmați de grecul Stefanos Tsitsipas.

Cap de serie numărul 12 la Miami, Taylor Fritz a cedat în două seturi în fața brazilianului Thiago Seyboth Wild. 76 ATP, scor 6-3, 6-4, după doar o oră și 11 minute de joc.

Mai devreme, australianul Christopher O'Connell a ”doborât” un alt favorit.

După o luptă epică de aproape două ore, jucătorul aflat pe locul 66 al ierarhiei mondiale l-a învins în pe Frances Tiafoe, scor 7-5, 7-6.

Tommy Paul, în schimb, a avut ghinion:  a fost nevoit să se retragă din cauza unei accidentări.

Favoritul numărul 13 câștigase primul set, scor 6-4, în fața conaționalului său Martin Damm.

În setul al doilea, la scoruld e 2-1 pentru Damm, Paul a simțit dureri și a fost nevoit să declare forfait după o oră și zece minute.

În fine, fostul număr 10 mondial, acum doar pe locul 126, canadianul Denis Shapovalov a produs și el o surpriză depășindu-l pe Stefanos Tsitsipas, al 10-lea favorit, în două seturi, 6-2, 6-4.