Caroline Wozniacki, încă o eliminare prematură. OUT de la WTA Madrid

Caroline Wozniacki
Caroline WozniackiProfimedia
Fosta lideră mondială, daneza Caroline Wozniacki a părăsit miercuri turneul „WTA 1000” de la Madrid încă din primul tur, fiind învinsă de italianca Sara Errani (100 WTA), scor 3-6, 7-5, 7-5.

Câștigătoare la Australian Open 2018 și dublă finalistă la US Open în 2009 și 2014, Caroline Wozniacki este departe de forma de altădată.

Ajunsă pe locul 117 în ierarhia mondială, jucătoarea daneză a câștigat fără mari probleme primul set în duelul cu Sara Errani.

Au urmat două seturi disputate de la egal la egal, cu multe greșeli de ambele părțit, din care jucătoarea italiană a ieșit învingătoare după două ore și 51 de minute.

Daneza nu se regăsește după revenirea în circuit: a fost eliminată în primele tururi de Anhelina Kalinina de două ori, de la Charleston și Miami și de Iga Swiatek de la Indian Wells.

Sara Errani, victorie după 6 ani!

Pentru italiancă, finalistă la Roland Garros 2012 și fostă ocupantă a numărului 1 în ierarhia WTA la dublu, e prima victorie la un turneu de categoria WTA 1000 după șase ani de pauză.

Succesul Sarei de pe tabloul principal de la Madrid a fost de asemenea primul după o pauză de 9 ani.

În turul al doilea, Sara Errani o va întâlni pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (14 WTA), favorita numărul 11 a turneului.