Wozniacki, afectată de înfrîngerea de la Miami Open. ”Sunt foarte tristă!”

Caroline Wozniacki
Caroline WozniackiProfimedia
Caroline Wozniacki a suferit cea mai mare dezamăgire după revenirea în competiții, fiind eliminată după o partidă dramatică la Miami de Anhelina Kalinina. Daneza a condus cu 7-5, 5-2, dar a pierdut disputa contra ucrainencei.

Ajunsă în sferturi la Indian Wells, acolo unde a fost nevoită să abandoneze în disputa cu Iga Swiatek, Caroline Wozniacki spera să repete la Miami parcursul fantastic din California.

După ce a trecut în primul tur de franțuzoaica Clara Burel, fostul lider WTA avea o misiune mult mai complicată în runda secundă: o partidă contra Anhelinei Kalinina, locul 36 WTA.

Fosta câștigătoare de la Australian Open a fost la un pas de a câștiga partida în setul 2 , când a avut  minge de meci, la 5-4.

Ucraineanca a depășit momentul și s-a impus pe final cu 5-7, 7-5, 6-4, la capătul unei dispute maraton, care a durat 3 ore și 17 minute.

A fost o înfrângere extrem de dură pentru Wozniacki, cea mai dureroasă de la revenirea în circuit după retragerea din 2020.

În turul 3, Kalinina va juca împotriva învingătoarei din duelul Paula Badosa - Aryna Sabalenka.

Acest meci ar fi trebuit să se desfășoare tot joi, dar organizatorii l-au decalat, pentru a-i oferi șansa bielorusei să își revină după drama trăită odată cu trecerea în neființă a fostului iubit.

”Am îmbătrânit. Picioarele mele sunt obosite”

Daneza a părut resemnată la conferința de presă de după meci.

"Nu mai pot face nimic acum. Evident, sunt foarte tristă, mi-ar fi plăcut să îmi asigur calificarea la Roland Garros. Dar așa se întâmplă în tenis, e vorba de marje mici între victorie și înfrângere. Uneori, ești tu cea care câștigă, alteori trebuie să te recunoști învinsă”, a  spus Caro.

Așa e când îmbătrânești și ai multe meciuri la rând. Picioarele mele sunt obosite, îmi voi lua câteva zile de pauză pentru a mă odihni", a spus Wozniacki într-un interviu pentru televiziunea daneză SportTV2.

Jurnaliștii sursei citate au menționat că Wozniacki a avut parte de un tratament lung de recuperare înainte de a se putea prezenta la interviu.

Wozniacki e extrem de obosită și exclude pentru moment participarea la Charleston, turneu care se va desfășura în perioada 1-7 aprilie.

Ea ar putea reveni pe teren pentru partidele din Billie Jean King Cup, având în plan să obțină calificarea pentru Jocurile Olimpice de la Paris.

Apoi, fostul lider WTA ar trebui să participe la Roma și Madrid, cele mai mari turnee pe zgură înainte de Roland Garros.